Aktualizované Správy Zo Slovenska

Dôchodcom bude ako pomoc pri zdražovaní vyplatený 13. dôchodok! V akej SUME?

Cieľom je pomôcť s aktuálnymi zvýšenými finančnými nákladmi spôsobenými rastom cien.

Ilustračný obrázok k článku Dôchodcom bude ako pomoc pri zdražovaní vyplatený 13. dôchodok! V akej SUME?
Zdroj: pixabay.com

Dôchodcom bude vyplatený 13. dôchodok v celej výške skôr, a to už v júli tohto roka. Počíta s tým novela zákona o 13. dôchodku z dielne koaličných poslancov Jozefa Lukáča a Miloša Svrčeka (obaja Sme rodina), ktorú v stredu schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. Za návrh hlasovalo 96 zo 127 prítomných poslancov.

Vysoké ceny

Poslanci v dôvodovej správe poukázali na to, že súčasne účinný valorizačný mechanizmus pre dôchodkové dávky zohľadňuje rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok predchádzajúceho roka. V roku 2022 boli pritom prostredníctvom tohto mechanizmu zvýšené dôchodkové dávky o 1,3 %.

Podotkli však, že vývoj spotrebiteľských cien zaznamenal výrazný medziročný nárast najmä v druhom polroku 2021 (v priemere 4,6 %), v januári 2022 inflácia za domácnosti dôchodcov dosiahla medziročnú hodnotu 9,1 %.

„Zvýšenie dôchodkových dávok v januári 2022 teda výrazne zaostáva za inflačným vývojom v druhom polroku 2021 a v januári 2022, čím klesá schopnosť dôchodcov zaplatiť svoje výdavky za tovary a služby,“ upozornili predkladatelia.

Koľko dostanú?

Pôvodne poslanci navrhovali vyplatiť v júli tohto roka dôchodcom sumu 13. dôchodku v zásade v jeho polovičnej výške. Ministerstvo práce však odporučilo vyplatiť 13. dôchodok v júli nie v polovičnej, ale v celej výške.

Nárok na 13. dôchodok v novembri 2022 už následne nevznikne.

Výška 13. dôchodku zostane nezmenená. Maximálna suma je 300 eur pre dôchodcov s najnižšími príjmami a spodnú hranicu výplaty 13. dôchodku vyrátanú podľa vzorca v závislosti od príjmu zákon stanovuje na 50 eur. Novela zákona má byť účinná od 1. júna tohto roka.

Aktualizované 13:35 Minister práce Krajniak nevylučuje, že dôchodcom vyplatia aj 14. dôchodok v decembri, keď inflácia bude stále vysoká. „Bude to závisieť od toho, čo bude na jeseň, či sa podarí inflačné tlaky znížiť. Uvidíme, aká bude situácia s plynom, aká bude vojna.“

Kritika Hlasu

Aktualizované 13:28 Ak má byť predčasné vyplatenie takzvaného 13. dôchodku skutočnou pomocou seniorom, musia tú istú dávku dostať aj pred Vianocami ako 14. dôchodok.

Uviedol to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini v reakcii na parlamentom schválené skoršie vyplatenie 13. dôchodku.

„Dnes schválené predčasné vyplatenie takzvaného 13. dôchodku nedáva seniorom ani cent navyše. Vyzývam preto vládnu koalíciu, aby podporila návrh Hlasu na takzvaný 14. dôchodok, ktorý by tak ako ostatných 15 rokov dostali seniori pred Vianocami,“ vyhlásil Pellegrini.

Zdôraznil, že dôchodcovia sú jednou z najviac ohrozených skupín zdražovaním. Tvrdí, že od štátu sa zatiaľ nedočkali žiadnej pomoci.

„Všetky návrhy Hlasu v tejto oblasti zmietla vládna koalícia zo stola. Odmietla mimoriadnu valorizáciu dôchodkov aj vyplatenie jednorazového príspevku seniorom. Ekonomickí experti aj pani prezidentka opakovane vyzývajú vládu, aby týchto vyše milióna slovenských občanov neignorovali. Preto pevne verím, že vládna koalícia sa opäť neotočí k dôchodcom chrbtom, a že sa dočkajú svojich peňazí aj pred Vianocami,“ dodal.

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM