Správy Zo Slovenska

Dočkajú sa učitelia vyšších platov? Vláda si to NEPRAJE, hovorí analytik

Otázka učiteľských platov je na Slovensku na stole už dlho. Ak sa veci rýchlo nepohnú, v školách nebude mať kto učiť, myslí si analytik.

Ilustračný obrázok k článku Dočkajú sa učitelia vyšších platov? Vláda si to NEPRAJE, hovorí analytik
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Dohoda na zvýšení platov učiteľov je v kompetencii politikov z vládnej koalície. Mali by sa dohodnúť bez nedôstojných verejných sporov. Súčasný stav totiž pôsobí dojmom, že zvýšenie učiteľských platov si nikto z vrcholných vládnych politikov nepraje. Pre TASR to v súvislosti s nezhodami pri téme zvyšovania platov v školstve uviedol analytik Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš.

Hrozí odliv učiteľov

„Ich vzájomné verejné hádky akoby slúžili len na to, aby preniesli zodpovednosť za nezvyšovanie platov jeden na druhého,“ povedal analytik. Ako ďalej poukázal, je to však ich spoločná zodpovednosť a ani minister školstva, minister financií či predseda vlády sa nemôžu zbaviť zodpovednosti za situáciu v školstve.

Výrazné zvýšenie platov učiteľov by mala byť podľa analytika pre vládu jednoznačná priorita. „Ak k nemu nedôjde, finančná situácia vyučujúcich sa pre vysokú infláciu zhorší. Okrem toho už dlhodobo učitelia na Slovensku zarábajú v porovnaní s ich kolegami v ostatných krajinách Európskej únie alebo OECD takmer najmenej,“ uviedol Rehúš. Dôstojné platy si pedagógovia podľa neho za svoju prácu zaslúžia. „Ak k zvýšeniu nedôjde, hrozí, že zo školstva odídu viacerí súčasní zamestnanci a noví učitelia neprídu,“ povedal.

Odborársky protest

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek v pondelok (6. 6.) poznamenal, že avizované protestné zhromaždenie naplánované na 15. júna v Bratislave zatiaľ neodvolávajú.

„Odborársky protest je v súčasnej situácii na mieste. Zdá sa, že bez hromadných nátlakových akcií k zvýšeniu platov pracovníkov v školstve nedôjde. Na ich dôstojných pracovných podmienkach by však malo záležať celej spoločnosti,“ uzavrel Rehúš.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM