Webnoviny - Svet

Dodávku rakiet typu S-300 do Iránu Kremeľ odložil

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

MOSKVA 17. februára (WEBNOVINY) – Rakety protivzdušnej obrany typu S-300 Moskva dodá do Iránu až po tom, ako sa vyriešia určité technické problémy, informovala v stredu tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na vysokopostavené zdroje z ruskej obrany. Podľa analytikov Rusko zdržiava dodanie rakiet, aby tak zatlačilo na Irán a prinútilo ho spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na jeho jadrovom programe.

„Zdržanie nastalo pre technické problémy. Dodanie (rakiet) sa uskutoční, keď sa vyriešia,“ uviedol v stredu pre Interfax Alexander Fomina, zástupca šéfa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu.

Rakety majú významne posilniť obranyschopnosť Iránu. Rusko a Irán sa dohodli na dodaní rakiet v roku 2007. Západ sa však obáva, že predaj rakiet Teheránu zmení vojenskú rovnováhu na Blízkom východe. Najväčšie obavy už skôr vyjadrili Izrael a USA. Irán podľa nich rakety použije na ochranu svojich jadrových zariadení, v ktorých obohacuje urán. To by značne skomplikovalo možný vojenský zásah proti takýmto zariadeniam.

SITA/AP

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie