Webnoviny - Svet

Dokumenty nespokojných sudcov sú podľa ZSS prejavom ich názoru

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Celorepubliková rada Združenia sudcov Slovenska považuje obsah dokumentov nespokojných sudcov Päť viet a Výzva sudcov z 26. septembra za prejav osobného názoru signatárov týchto dokumentov. „Rada trvá na nespochybniteľnosti práva sudcu vyjadriť sa verejne k pomerom v justícii a jej problémom, pokiaľ sudca pri svojom vyjadrení neporušuje svoju základnú zákonnú povinnosť zdržať sa aktivít narúšajúcich vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohrozujúcich dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov,“ uvádza sa vo vyhlásení rady, ktoré agentúre SITA poskytla prezidentka združenia Jarmila Sopková Maximová.

Celorepubliková rada Združenia sudcov Slovenska sa otázkou diania a stavu v súdnictve zaoberala na svojom zasadnutí 16. a 17. októbra, na ktorom odmietla anonymný spôsob získavania podpory pre dokumenty nespokojných sudcov. „Je nedôstojný, jeho výsledok spochybniteľný a je možným zdrojom rôznych foriem budúceho nátlaku na tých signatárov, ktorých súhlas je uložený v evidencii,“ uvádza sa vo vyhlásení rady.

Jediným vhodným modelom vytvárania prostredia pre nezávislé, zákonné a včasné súdne rozhodovanie je podľa rady riadny chod štandardných inštitúcií vo sfére správy a riadenia súdov, vrátane Súdnej rady a orgánov sudcovskej samosprávy (sudcovské rady).

Podľa rady je najvýraznejšou zárukou nezneužívania disciplinárnych konaní nestranné rozhodovanie senátov disciplinárneho súdu. „Ich rozhodnutia môžu byť predmetom verejnej diskusie a kritiky, nemali by však byť už vopred spochybňované ani ovplyvňované, a to žiadnou zo sporových strán,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení Celorepublikovej rady Združenia sudcov Slovenska.

Rada opakovane deklarovala, že Združenie sudcov Slovenska a jeho orgány môžu zasahovať do priebehu neskončených disciplinárnych konaní jedine v poskytovaním právneho zastúpenia dotknutému sudcovi, k čomu podľa nej pravidelne dochádza.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM