Rôzne

Dôležité rady vodičom: V zime radšej tankujte plnú nádrž, nezanedbajte výbavu

V zimných mesiacoch treba pri cestovaní autom myslieť aj na mínusové teploty. V zime je lepšie vždy tankovať plnú nádrž a pravidelne kontrolovať množstvo vody v chladiacom systéme pre výkonnosť kúrenia.

Ilustračný obrázok k článku Dôležité rady vodičom: V zime radšej tankujte plnú nádrž, nezanedbajte výbavu
Zdroj: TASR

Čím viac vody sa tam nachádza, tým výkonnejšie je kúrenie. Dôležité sú tiež zimné pneumatiky. Uviedol operačno–technický riaditeľ Falck Fire Services Milan Ivanič.

Hĺbka dezénu zimných pneumatík by nemala byť menšia ako tri milimetre. „Možno ju zistiť aj jednoduchým zariadením na jej meranie alebo dvojeurovou mincou. Jej strieborný okraj má presne štyri milimetre. Ak lem dokážete schovať do dezénu, pneumatika je ešte na pár mesiacov použiteľná,“ ozrejmil servisný technik Miroslav Bitomský.

Doplnil, že moderné pneumatiky sú po obvode vybavené náliatkami, ktoré indikujú maximálne povolené opotrebenie 1,6 milimetra. Potrebné je skontrolovať aj dátum výroby pneumatiky (DOT) vyrazený na jej boku. Zdôraznil, že ak má pneumatika viac ako sedem rokov, je potrebné ju vymeniť. „Taktiež je nutné kontrolovať aj prípadné praskliny po obvode, pri ktorých sú viditeľné kordy/výstuha pneumatiky, tieto môžu byť pre auto časovanou bombou,“ upozornil.

Rovnako dôležitá je podľa Ivaniča kontrola hladiny motorového oleja, bod hladiny zamŕzania chladiacej kvapaliny či vyčistenie priestoru motora. V prípade zamrznutia kvapaliny odporúčajú technici, aby sa auto minimálne dva dni prirodzene zohrievalo.

Pri zahrievaní zamrznutej kvapaliny v hadičkách napríklad fénom hrozí podľa neho okamžité roztrhnutie.

V rámci prevencie sa odporúča tiež zmeranie kapacity autobatérie v servise. Strácanie kapacity vplyvom mrazu spôsobuje, že auto nedokáže po dlhšom parkovaní naštartovať.

„Svoju povinnú výbavu auta doplňte o práškový hasiaci prístroj s optimálnou hmotnosťou náplne dva kilogramy, ktoré sú vhodné do auta. Nezaberie veľa miesta, vydrží až teploty do – 30 stupňov Celzia a nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať,“ upozornil Ivanič. Vodný ani penový hasiaci prístroj neodporúča, pretože ich obsah by mohol zamrznúť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM