Drogová scéna na Slovensku: Popri tradičných sa vyskytli aj nové psychoaktívne látky

Vlani bolo na Slovensku spáchaných 1490 drogových trestných činov. Pozrite sa, ako sú na tom jednotlivé kraje.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Drogová scéna na Slovensku: Popri tradičných sa vyskytli aj nové psychoaktívne látky
Zdroj: Policajný zbor SR

Slovenská polícia eviduje za minulý rok 1490 spáchaných drogových trestných činov na Slovensku. Ako sa uvádza v policajnej správe o stave a vývoji drogovej scény na území Slovenska, ide o medziročný a kontinuálny pokles.

Najviac drogových trestných činov bolo podľa polície spáchaných v Bratislavskom kraji (450) a najmenej v Banskobystrickom kraji (84). „Objasnenosť dosiahla takmer 75 %. Presne 1263 osobám bolo vznesené obvinenie,“ uvádza FB stránka Polícia SR.

Bratislavský kraj

V rámci Bratislavského kraja vlani pochádzalo najviac drogovej trestnej činnosti z časti BA II, Pentagón. „Avšak výrazný pokles v porovnaní s minulosťou,“ konštatuje polícia na sociálnej sieti. Za 9 mesiacov tu urobili 11 domových prehliadok. Druhé miesto podľa polície v rebríčku výskytu drog obsadili Zlaté Piesky (festivaly) a tretie miesto patrí Petržalke (Kopčianska a Panónska cesta).

Marihuanu podľa polície príležitostne užíva 15 % obyvateľov kraja. Druhou drogou v poradí je pervitín, nasledovaný heroínom (od Albáncov) a extázou (diskotéková droga). Podľa štatistík klesol vek najmladších užívateľov a to na 13 až 15 rokov.

Trnavský kraj

V Trnavskom kraji prevláda podľa polície hlavne pervitín a marihuana od 10 do 50 eur. Najčastejšími miestami výskytu boli neobývané mestské budovy, lokality s výskytom sociálne odkázaných osôb (najmä rómske osady), odľahlé miesta mimo miest a obcí.

Nitriansky kraj

Popri pervitíne, marihuane a extáze sa v Nitrianskom kraji objavil aj kokaín. „Dostávajú sa z obcí do miest a na sídliská medzi mladých ľudí, ktorí sú však často len dočasnými konzumentmi,“ uvádza polícia na svojom FB. Medzi konzumentov drog v Nitrianskom kraji patria najmä mladí ľudia vo veku od 14 do 30 rokov.

Trenčiansky kraj

V Trenčianskom kraji sa popri tradičných drogách sa vyskytli prípady nových psychoaktívnych látok. Tie boli podľa polície zneužívané osobami, ktoré majú tieto látky predpísané od lekára. Šokujúce je, že podľa polície marihuanu brali aj 12-ročné deti. „Top prípad bol Španiel, ktorý prehltol 46 valčekov s hašišom,“ uvádza polícia na sociálnej sieti.

Banskobystrický kraj

V Banskobystrickom kraji najčastejšie vyskytovali drogy marihuana, pervitín, extáza a heroín. Od roku 2012 sa podľa polície postupne do južných okresov kraja rozšírila distribúcia sušiny rastlín obsahujúcich syntetické kanabinoidy pod miestnym názvom „HERBA“ . Dovážať ju mali z Maďarska a predávala sa iba za 1–2 eurá za dávku.

Žilinský kraj

V Žilinskom kraji podľa zistení polície najviac vlani prevládali drogy ako marihuana, pervitín a extáza. Marihuane majú v Žilinskom kraji holdovať najmä študenti. „Určitá časť konzumentov si najmä v letnom období túto rastlinu vypestovala na voľnom priestranstve. V zimnom období si marihuanu zabezpečovali od distribútorov, ktorí ju dovážali najmä z ČR, ale aj zo susedných okresov Považská Bystrica a Prievidza.“ uvádza sa v policajnej správe.

Košický kraj

V Košickom kraji sa policajti najviac potýkali so zostavou – marihuana, pervitín a extáza. Objaviť sa mali aj nové návykové látky „Spice“ a „Herbal“, najmä v okrese Trebišov a osadách. Podľa polície sú uvedené látky rozšírené najmä medzi mládežou. Na Slovensko sú distribuované z Maďarska.

Prešovský kraj

V roku 2017 bola najrozšírenejšou drogou v rámci Prešovského kraja marihuana. Druhou najčastejšie užívanou drogou bol pervitín. Ďalšou drogou v poradí bola extáza. „Bol zaznamenaný aj výskyt kokaínu, pričom táto droga bola obľúbená najmä v tzv. „vyšších kruhoch“, nakoľko jej obstarávacia cena je podstatne vyššia,“ konštatuje polícia v správe o drogovej trestnej činnosti.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk