Webnoviny - Svet

Druhý deň jazzových dní ukončil Nicholas Payton Quintet

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Bratislavské jazzové dni (BJD) v sobotu večer ponúkli svoj druhý deň plný hudobných zážitkov. Program opäť otvorili mladé talenty na B stagei. V pomaly sa zapĺňajúcej Incheba Expo aréne Hale B sa predstavila s takzvaným kinder jazzom česká formácia Fanfán Tulipán, ktorá pred rokom zvíťazila v Českej republike v súťaži s názvom Mladí ladí jazz, čím získala možnosť vydať svoj debutový album. Džez zmiešaný so slovanskými tónmi ponúkali aj na BJD. Po nich vystúpila rakúsko-slovenská trojica Fabian Supancic Organ Trio s vlastnými kompozíciami aj džezovými štandardmi v moderných úpravách. Svoju hudbu ovplyvnili klasickým džezom a drum&bassom. Ďalšími účinkujúcimi boli klaviristka a speváčka Andrea Bučková a harfistka Mária Kmeťková, ktoré začali spolupracovať len tento rok. Program B stageu ukončila rakúska kapela Paul Zauner Quartet spolu so žijúcou legendou Donaldom Smithom. Publiku zahrali svoju predstavu súčasného džezu a nu groove.

Hlavný program otvorila formácia Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band feat. Harry Sokal. Podľa Petra Lipu by sa každý deň a každý džezový festival mal začínať big bandom, no tých je, žiaľ, veľmi málo a veľmi krátko vydržia. Nezabudol pripomenúť aj menšiu zmenu big bandu Matúša Jakabčica. Ten si pozval na výpomoc ďalších kolegov, takže v sobotu večer sa mohol česko-slovenský Big Band premenovať na česko-slovensko-maďarský. Matúš Jakabčic uviedol v tento večer aj svoju novú skladbu Magic Saphire, na ktorej spolupracoval s Harrym Sokalom, no aranžmá si spravil sám. Okrem vlastnej tvorby zahral aj svoju interpetáciu džezovej štandardy What a Wonderful World, ktorou si pripomenul tento rok zosnulého slovenského trombonistu Františka Karnoka.

Džezový big band vystriedal na veľkom pódiu latin džez. Harold Lopez – Nussa Trio vedie veľmi talentovaný kubánsky pianista, ktorý sám interpretoval skladby Chucha Valdésa a odborníci ho považujú za jeho nástupcu. S džezom začal pred niekoľkými rokmi, predtým sa venoval klasickej hudbe. Jeho záľuba a záujem prerástli v džezovú tvorbu s latinsko-americkými tónmi. Počas koncertu odohral niekoľko vlastných úprav známych latinsko-amerických rytmov, no predstavil sa aj v niekoľkominútovom sóle, počas ktorého sa v sále striedali chvíle úplného ticha s nadšeným potleskom publika.

Treťou a pravdepodobne aj pre divákov najzaujímavejšou hviezdou večera bol Curtis Stigers, ako sám seba opísal – spevák hrajúci na saxofóne. Charizmatický umelec so zmyslom pre humor zabavil návštevníkov, no tiež ich ohromil speváckymi, či saxofónovými sólami. Stigers nezabudol vtipkovať ani pri predstavovaní svojej kapely, s ktorou už hráva dlhé roky. Počas koncertu odohral vlastnú úpravu džezovej štandardy Bye, Bye, Blackbird, ale aj skladby od Elvisa Presleyho, či Johna Lennona. Curtis Stigers mal veľký úspech a návštevníci festivalu si vyaplaudovali prídavok. Zaspieval, jeho slovami, najsmutnejšiu pieseň toho večera.

Pred vystúpením posledného headlinera, Nicholas Payton Quintet, si Peter Lipa podľa vlastných slov uvedomil koniec druhého dňa a tým aj blížiaci sa úplný koniec BJD. Zaželal si, aby mohol festival trvať dva týždne, no potom si uvedomil, že to by asi ani diváci a ani on nezvládli. Potom predstavil posledného interpreta večera, ktorý pochádza z New Orleans, kolísky džezu, a hovorí sa o ňom ako o novom Luisovi Armstrongovi. Nicholas Payton pochádza z džezovej rodiny, preto má džez v krvi a je pokračovateľom tradície trubkára a speváka z New Orleans. Jeho melancholické pomalé tóny sa lúčili s predposledným dňom BJD. Sála sa síce pomaly vyprázdňovala, ale Nicholas Payton Quintet si získali tých najskalnejších fanúšikov džezu a tí si potleskom a skandovaním vypýtali prídavok aj od tejto formácie.

BJD čaká už posledný deň. Brány Incheba Expo arény sa otvoria o hodinu skôr a program sa už tradične začne na pódiu pre mladé talenty. Vystúpia tri súťažné kapely – Jana Bezek Trio, Fat Breakfast, Vanda a stage zatvorí skupina Jazz Plays Europe Laboratory. Na hlavnom pódiu vystúpi maďarská kapela Viktor Tóth Ensemble, ako druhá sa predstaví americko-slovenská formácia Randy Brecker & AMC Trio. Posledné dve vystúpenia 37. ročníka BJD budú patriť opäť Američanom. Prezentujú sa Robert Glasper Experiment a Earth, Wind & Fire Experience feat. Al McKay.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM