Anton Hrachovský Hokej

Popri Slovákoch sa dostali do akcie v druhý hrací deň aj hráči domáceho Dánska, nováčika z Kórei či USA.

Ilustračný obrázok k článku Druhý hrací deň MS v Dánsku: Fíni, Francúzi i Američania sfúkli svojich súperov, VIDEO

Hokejisti Fínska podľa očakávania zvíťazili v sobotu v B-skupine MS v Dánsku nad Kórejskou republikou poľahky 8:1. V dánskom Herningu excelovali najmä v oslabeniach, v ktorých strelili prvé dva a celkovo tri góly.

Po šiestich minútach sa už riešili iba štatistické a aj niektoré historické zápisy. Fíni hrali pre vysokú hokejku so zranením súpera v dvojnásobnom oslabení a v každej dvojminútovke dali gól. A hoci takmer do polovice zápasu tretítkrát neskórovali, v uvoľnenom tempe mali obrovskú hernú prevahu. Za stavu 4:0 dovolili Kórejcom streliť historický gól na MS a vzápätí pridali aj tretí zásah počas presilovky súpera. Tretia tretine len dokreslila nadvládu Suomi, ktorí sa predstavili vo sviežom korčuliarskom i kombinačnom vydaní a gólov mohli dať oveľa viac.

B-skupina (Herning)

Fínsko – Kórejská republika 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)

Góly: 4. Aho (Teräväinen, Riikola), 6. Teräväinen (Aho), 29. Aho (Rantanen, Teräväinen), 33. Savinainen (Aho), 39. Nutivaara (Pesonen), 47. Maenalanen (Pesonen), 48. Kapanen (Rantanen), 54. Pesonen (Maenalanen, Anttila) – 34. Swift (Radunske).
Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Reneau (USA) – Jensen (Dán.), Oliver (USA), vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8930 divákov.

Fínsko:
Sateri – Pokka, Heiskanen, Nutivaara, Koivisto, Honka, Kivisto, Riikola – Rantanen, Granlund, Kapanen – Teräväinen, Aho, Savinainen – Manninen, Suomela, Jormakka – Anttila, Pesonen, Maenalanen

Kórejská republika:
Dalton – Kim Won-džun, Young, Regan, I Don-ku, O, Plante – An, Kim Ki-sung, Kim Sang-wu – Radunske, Čcho, Swift – Šin Sang-hun, I Jung-jun, Džeon – Kim Won-džung, Park Čin-gjo, Šin Sang-wu

Hlasy (zdroj: iihf.com):

Kasperi Kapanen, útočník Fínska: „Dominovali sme väčšinu zápasu. Prvý zápas na turnaji býva väčšinou náročný, najnáročnejší vlastne. Ale robili sme veci, ktoré sme si povedali v kabíne. Ale proti ďalším súperom musíme hrať ešte lepšie.“

Michael Swift, útočník Kórejskej republiky: „Vitajte v top divízii! Nemôžeme takto dostávať góly v našich presilovkách. Tak sa nedá uspieť. Mali sme góly dať a nie ich dostať.“

Zdroj: YouTube.com

Hokejisti Francúzska si na MS v Dánsku pripísali na konto prvé víťazstvo. V druhom vystúpení v kodanskej A-skupine zvíťazili nad Bieloruskom 6:2 a do tabuľky si pripísali dôležité tri body. Bielorusi sú zatiaľ po dvoch dueloch bez bodového zisku.

Bielorusi začali lepšie, prvú veľkú šancu mal Kitarov, ale strelu spomedzi kruhov namieril len do brankára. Na druhej strane vyšiel v 4. minúte Francúzom protiútok, ktorý zakončil presne Fleury. Bielorusi sa snažili o vyrovnanie, tlačili sa do zakončenia, ale žulovití Francúzi dobre bránili a šesť minút pred koncom tretiny opäť udreli. Presadila sa ich najjagavejšia hviezda Stéphane Da Costa, ktorý svojím gólom vyhnal z bránky Kulbakova. Jeho náhradník Karnauchov sa mohol tešiť v závere tretiny, keď v presilovke znížil Pavlovič.

V druhej tretine Bielorusi pridali, otvorili hru, najmä ich prvý útok neustále hrozil. V oslabení mohol vyrovnať Razvadovskij, ale jeho nájazd Hardy kryl. V závere druhého dejstva však nechali pred bránkou voľného Lamperiera a ten opäť vrátil Francúzom dvojgólové vedenie. V tretej dvadsaťminútovke napokon zavŕšili ich triumf obranca Manavian a útočníci Guttig a Perret, Bielorusi upravili skóre zásluhou Vorobeja.

Oba tímy čaká deň voľna, Bielorusko sa najbližšie predstaví v pondelok 7. mája o 16.15 h proti Rusku, Francúzi nastúpia v ten istý deň o 20.15 h proti Švédom.

A-skupina (Kodaň)

Francúzsko – Bielorusko 6:2 (2:1, 1:0, 3:1)

Góly: 4. Fleury (S. Da Costa, Rech), 14. S. Da Costa (Janil), 39. Lamperier (Claireaux, Hecquefeuille), 43. Manavian (S. Da Costa, Fleury), 48. Guttig (Perret), 58. Perret (LeClerc, Hecquefeuille) – 20. Pavlovič (Razvadovskij, Vorobej), 55. Vorobej (Platt, Korobov).
Rozhodcovia: Gouin (Kan.), Lemelin (Rak.) – Fluri (Švaj.), Suominen (Fín.), vylúčení 5:8 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 6529 divákov.

Zostavy:

Francúzsko: Hardy – Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Gallet, Janil, Raux – S. Da Costa, Fleury, Rech – Guttig, T. Da Costa, Treille – Lamperier, Texier, Claireaux – LeClerc, Ritz, Perret – Douay

Bielorusko: Kulbakov (14. Karnauchov) – Chenkel, Lisovec, Korobov, Falkovskij, Vorobej, Denisov, Djukov, Levša – Linglet, Šarangovič, Pavlovič – Platt, Kovyršin, Gavrus – Drozd, Kitarov, Demkov – Kisly, Razvadovskij, Suš­ko.

hlasy po zápase:

Dave Henderson, tréner Francúzska (zdroj: hocekyfrance.com): „Hrali sme zodpovedne a disciplinovane. Všetci hráči si robili svoju prácu s veľkým odhodlaním a výsledkom je naše víťazstvo.“

Dmitrij Korobov, obranca Bieloruska: (zdroj: IIHF.com): „Namiesto toho, aby sme hrali štvrťfinále, sa teraz musíme sústrediť na boje o udržanie v elitnej kategórii. Musíme sa pripraviť na ďalšie zápasy, nič iné nám nezostáva. Treba bojovať.“

Hokejisti USA zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Dánsku nad domácim tímom 4:0. Američania mali hernú i streleckú prevahu a veľkou prekážkou Dánov bol aj americký brankár Kinkaid, ktorý kryl všetkých 20 striel. Dáni nastúpia na ďalší zápas v pondelok od 20.15 proti Kanade, Američania budú hrať v rovnaký deň od 16.15 proti Nemecku.

Američania boli v prvej tretine aktívnejší a v 16. minúte to potvrdili aj gólovo. Gaudreau prenikol do útočného pásma a Butcher otvoril skóre – 0:1. Favorit zápasu dostal v 22. minúte možnosť presilovky, v ktorej Hughesovu strelu tečoval Kreider a brankár Andersen bol bezmocný – 0:2. Američania mali hru pod kontrolou, bez väčších problémov zvládli dve oslabenia a po nich v 30. minúte dorážajúci Atkinson využil nedôraz dánskej obrany – 0:3.

Dáni mali problémy s pohyblivými Američanmi, ktorí ich nepúšťali do nebezpečných pozícií. Veľkou prekážkou bol pre domácich aj brankár Kinkaid, ktorý sa vyznamenal najmä v závere druhej časti pri tutovke Storma. Američania aj v tretej časti kontrolovali svoj náskok a Dánom nedovolili zdramatizovať zápas. V 48. minúte pridali aj štvrtý gól, keď sa presadil obranca Jensen.

Dánsko – USA 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Góly: 17. Butcher (Gaudreau), 23. Kreider (Ryan, Hughes), 30. Atkinson (Kreider, Jensen), 48. N. Jensen (Butcher, Kane). Rozhodovali: Iverson (Kan.), Schukies (Nem.) – Kilian (Nór.), Sormunen (Fín.), vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 10.800 divákov.

Zostavy:

Dánsko: Andersen – Lassen, Larsen, Jesp. Jensen, O. Lauridsen, Nich. Jensen, D. Nielsen – O. Bjorkstrand, Regin, Nick. Jensen – Hardt, F. Nielsen, Storm – M. Madsen, J. Jakobsen, Kristensen – Russell, Jesp. Jensen, Bau Hansen

USA: Kinkaid – Murphy, Martinez, N. Jensen, Butcher, Pionk, Oesterle, Hughes – Kane, Coleman, DeBrincat – Atkinson, Larkin, Kreider – Gaudreau, Ryan, Lee – Thompson, White, Gibbons

Nicklas Jensen, útočník Dánska (zdroj IIHF): „Je úžasné hrať pred toľkými fanúšikmi. Dáva nám to obrovské množstvo energie. Nie je však jednoduché hrať proti tímu ako USA. Keď s nimi prehrávate o 2–3 góly, je už ťažké vrátiť sa do zápasu. Bojovali sme však až do konca, ale musíme nájsť spôsob, ako dávať góly aj proti najsilnejším tímom.“

Cam Atkinson, útočník USA (zdroj IIHF): „Vedeli sme, že domáci na nás vyletia a to sa aj stalo v prvých minútach. Odviedli sme však dobrú prácu. Hrali sme jednoducho, nezdržiavali sme sa s pukom a bolo to tak lepšie.“