Správy Rôzne

Druhýkrát sa narodil! Poliak sa SÁM vybral na túru, prežil dlhý PÁD v lavíne, FOTO

V Tichej doline vo Vysokých Tatrách v nedeľu (25.12.) spadla lavína, strhla so sebou 34-ročného Poliaka.

Ilustračný obrázok k článku Druhýkrát sa narodil! Poliak sa SÁM vybral na túru, prežil dlhý PÁD v lavíne, FOTO
7
Galéria

Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej stránke, s tým, že turista utrpel viaceré zranenia, pád lavíny však prežil.

Išiel sám

HZS požiadali v podvečerných hodinách o súčinnosť poľskí kolegovia, ktorým nahlásili nezvestnosť turistu. Ten mal od poludnia nedostupný mobilný telefón, pohybovať sa mal sám v oblasti medzi Kasprovým vrchom a Kondrátovou kopou, na pomedzí Poľska a Slovenska.

„Poľskí záchranári predpokladali, že muž mohol zísť na slovenskú stranu do Tichej doliny, a tak požiadali slovenskú stranu o lokalizáciu mobilného telefónu. Po preverení Prezídiom Policajného zboru SR sa ukázalo, že muž bol zachytený vysielačom okolo obeda na slovenskej strane. V priebehu nasledujúcej hodiny navyše Poliaci uviedli, že ich dron počas pátrania registroval čerstvo padnutú lavínu smerom do Tichej doliny,“ priblížila HZS.

Po odovzdaní presných GPS koordinátov slovenským záchranárom okamžite rozbehli pátraciu akciu a do doliny smerovali dve skupiny záchranárov so psami zo Západných a Vysokých Tatier.

Počas ich presunu identifikovali poľskí záchranári zo vzduchu osobu, ktorá sedela so svetelným zdrojom pod lavíniskom.

V Tatrách aktuálne platí 2. stupeň lavínového nebezpečenstva z piatich. Tendencia je počas dňa pod vplyvom oteplenia stúpajúca. Stredisko lavínovej prevencie preto očakáva samovoľné mokré lavíny z nového snehu.

Mal obrovské šťastie

„Po príchode záchranárov HZS sa ukázalo, že v doline sa skutočne nachádza hľadaný muž,“ dodávajú horskí záchranári. Napriek úrazu hlavy bol pri vedomí, mierne dezorientovaný.

Po zateplení a vyšetrení ho za pomoci snežného skútra transportovali k terénnemu vozidlu HZS a previezli do Starého Smokovca. Tam ho odovzdali privolanej posádke Rýchlej zdravotnej pomoci.

„Muž mal obrovské šťastie, keď pri prechode po hrebeni spadol spod Kondrátovej kopy s doskovou lavínou, ostal na jej povrchu a po dlhom páde vyviazol živý,“ uzatvára HZS.

V Tichej doline vo Vysokých Tatrách spadla lavína
7
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM