Webnoviny - Svet

Dubnickú skládku odpadu budú rozširovať

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Dušan HeinTRENČÍN 23. novembra (WEBNOVINY) – Dubnickú skládku odpadu Luštek budú rozširovať o 68 209 metrov štvorcových. Pribudne v nej i kompostáreň a nové úložné priestory na zneškodňovanie odpadu. Celková kapacita skládky tak bude 972 844 metrov kubických. S výstavbou by mali začať ešte tento rok, fungovať by mala ďalších 30 rokov. Ministerstvo životného prostredia odporučilo realizáciu tohto projektu, má však 104 pripomienok.

Na skládke vybudujú a budú prevádzkovať kompostáreň a dva aeróbne fermentory, taktiež rozšíria jej areál. Predpokladané náklady sú 4 125 074 eur. Biologický rozložiteľný odpad budú na skládke spracovávať pomocou riadenej aeróbnej termofilnej fermentácie. Najskôr ho riadne aeróbne predkompostujú v aeróbnom fermentore a následne dôjde k dokompostovaniu materiálu na ploche kompostárne. Nová prevádzka bude ročne zabezpečovať zhodnocovanie 2000 ton biologicky rozložiteľných odpadov v regionálnom rozsahu.

Luštek je v súčasnosti jediná funkčná skládka na strednom Považí. Zváža sa do nej odpad od Trenčína po Považskú Bystricu. Najväčšia skládka v Trenčianskom kraji po uzavretí dvoch iných skládok momentálne slúži pre 250-tisíc obyvateľov kraja. Momentálne je na nej voľných približne 85 000 metrov štvorcových, čo predstavuje plochu pre 110 000 ton odpadu. Skládku odpadov Luštek prevádzkuje Spoločnosť Stredné Považie, a.s., ktorá ako dcérska spoločnosť patrí do skupiny Marius Pedersen.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM