Webnoviny - Svet

DZURINDA: Možnosť návštevy pápeža je otvorená

WEBNOVINY.SK

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (uprostred) počas slávnostnej omšie na Mariánskej hore v Levoči, kde vyvrcholila tradičná Levočská púť za účasti tisícov veriacich.Foto: SITA/Rastislav OvšonkaBRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Možnosť návštevy Svätého Otca Benedikta XVI. na Slovensku je podľa ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu stále otvorená.

„ Som si vedomý všetkých limitov, ale nesmierne si želám a podnikli sme kroky, aby sme sa mohli návšteve pápeža na budúci rok tešiť,“ povedal šéf rezortu diplomacie.

Podľa neho niečo indikuje srdečnosť listu, ktorý dostal od Benedikta XVI. prezident SR Ivan Gašparovič pri beatifikácii Jána Pavla II. v Ríme. V liste podľa ministra pápež píše, že si je vedomý pozvania a je zaň vďačný.

Slovenskí biskupi pozvali pápeža na rok 2012, keď sa má začať Rok svätého Cyrila a Metoda pri príležitosti 1150. výročia príchodu slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu (r. 863). Biskupi pozvali Benedikta XVI. do Bratislavy, Nitry, Žiliny a Prešova. „Program bude závisieť od toho, či bude návšteva potvrdená a koľko dní potrvá,“ dodal Kováčik.

Biskupi zvolili Prešov

Pápež by mal Slovensko navštíviť 3. až 5. júla 2012. Plénum Konferencie biskupov Slovenska zaslalo v roku 2010 Svätému Otcovi oficiálny pozývací list. Biskupi navrhli pre Svätého Otca termín návštevy 3. až 5. júla 2012. Svätý Otec má navštíviť Bratislavu ako hlavné mesto. Žilinskú diecézu má navštíviť, pretože má za svojich patrónov svätých Cyrila a Metoda a má bohatú cyrilo-metodskú tradíciu, napriek tomu, že je najmladšia zo všetkých diecéz a zatiaľ ako jedinú zo slovenských diecéz ju pápež nikdy nenavštívil. Centrum a okolie Prešova. Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský

Biskupi zvolili za miesto návštevy aj Prešov, pretože „Slovensko dýcha oboma stranami pľúc, východnou aj západnou,“ teda aby aj veriaci gréckokatolíckeho obradu mali možnosť stretnúť sa so Svätým Otcom.

V pozvaní nemôže chýbať Nitra, pretože sa predpokladá, že tam by boli tie najväčšie oslavy. Nitra je už roky spojená práve s oslavami svätých Cyrila a Metoda.

Pápeža už v máji 2009 pozvali na Slovensko prezident republiky Ivan Gašparovič a podpredseda vlády Dušan Čaplovič, ktorí prijali generálneho sekretára Svätej stolice pre vzťahy so štátmi Dominiqua Mambertiho.

Predchádzajúci pápež Ján Pavol II. navštívil Slovensko trikrát. Po prvý raz prišiel v apríli v roku 1990, celebroval vtedy svätú omšu na Letisku Bratislava-Vajnory. Na druhú návštevu prišiel v júni v roku 1995, stretol sa s najvyššími ústavnými činiteľmi a státisícmi veriacich vo viacerých mestách. V Košiciach vtedy kanonizoval troch blahoslavených – Marka Križina, Melichara Grodeckého a Štefana Pongráca. Po tretí raz prišiel pápež v septembri 2003, navštívil Bratislavu, Banskú Bystricu a Rožňavu. V Bratislave blahorečil dvoch mučeníkov Vasiľa Hopka a Zdenku Schelingovú.

Pražský arcibiskup Dominik Duka podľa českých médií oznámil, že pápež na 90 percent pricestuje v júli 2013 na moravský Velehrad. Ako však uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Českej biskupskej konferencie Monika Vývodová, Vatikán nič oficiálne nepotvrdil. Stále ide len o možnosť. Dodala, že Svätého Otca pozval Zlínsky kraj, osobitne ho pozval aj arcibiskup Duka a ďalšie inštitúcie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM