Webnoviny - Svet

Erika Jurinová sa nemusí stať podpredsedníčkou parlamentu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Poslankyňa za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Erika Jurinová sa nemusí stať podpredsedníčkou parlamentu, aj keď sa na jej nominácii zhodli všetky opozičné strany.

Na zvolenie potrebuje 76 hlasov, opozícia má 67. Ak budú hlasovať za ňu všetci opoziční poslanci, na zvolenie potrebuje aj najmenej deväť hlasov poslancov Smeru-SD. Viacerí z nich však majú výhrady k tomu, aby podpredsednícky post obsadil nominant Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.

Veria, že pri tomto hlasovaní budú mať voľnú ruku. „Budem hlasovať presne tak, ako si želá Igor Matovič, teda podľa vlastného vedomia a svedomia,“ povedal jeden z poslancov Smeru, ktorý nechcel byť menovaný.

Jurinová však nemusí dostať ani podporu od všetkých opozičných poslancov. Vedenia opozičných strán budú síce nabádať svojich poslancov, aby dodržali dohody, ide však o tajné hlasovanie. Viacerí opoziční poslanci pre agentúru SITA pripustili, že Jurinová nemusí získať všetky ich hlasy.

Opozičné politické strany sa v utorok dohodli na menách kandidátov na podpredsedov parlamentu. Nominovaní boli predseda KDH Ján Figeľ a poslankyňa za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Erika Jurinová. Podľa rozhodnutia Smeru má opozícia obsadiť dve kreslá podpredsedov NR SR. Rovnako dvoch podpredsedov bude mať Smer. Jedna z tejto dvojice by mala byť žena.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM