Webnoviny - Svet

Eximbanka podporila export sumou 2,371 mld. eur

WEBNOVINY.SK

Foto: slovakiaguide­.frBRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Za trištvrte roka podporila Eximbanka export v celkovom objeme 2,371 mld. eur pri medziročnom takmer 18-percentnom náraste. Na tomto objeme podpory exportu sa bankové aktivity podieľali sumou 1,47 mld. eur a ostali tak na úrovni z predchádzajúceho roka. Poisťovacie aktivity zaznamenali 60-percentný nárast na 901,2 mil. eur. Podiel Eximbanky na celkovom exporte Slovenskej republiky podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahol ku koncu septembra 6,8 %, čo je pokles o 0,3 percentu­álneho bodu. Agentúru SITA o tom informovali zástupcovia Eximbanky.

Celkový objem úverov poskytnutých Eximbankou dosiahol 199,7 mil. eur a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to zníženie o niečo vyše tri percentá. Podľa banky pokračoval viditeľný rast objemu priamych úverov klientom, na medziročnej báze o viac ako 50 %. Súčasne však poklesol objem refinančných úverov a odkup pohľadávok. Poistná angažovanosť Eximbanky medziročne vzrástla o 17,5 % na 789,2 mil. eur. Zatiaľ čo poistná angažovanosť krátkodobého rizika zaznamenala pokles o 5,4 %, angažovanosť v oblasti strednodobého a dlhodobého rizika v medziročnom porovnaní vzrástla o 49,1 % a dosiahla sumu 421,3 mil. eur.

Bilančná suma predstavovala na konci septembra 300,8 mil. eur, pričom na konci deviateho mesiaca minulého roka to bolo 306,9 mil. eur. Využívanie cudzích zdrojov vykazovalo klesajúcu tendenciu, čo sa prejavilo na medziročnom poklese záväzkov voči bankám o 33,2 % na 14,7 mil. eur. Aj pre finančnú a hospodársku krízu zaznamenala Eximbanka v tomto roku nárast poistných udalostí, ako aj zlyhávania úverov. Uvedené skutočnosti tak podľa banky ovplyvnili vývoj hospodárskeho výsledku. V deviatich mesiacoch tohto roka totiž vykázala stratu 3,8 mil. eur, pričom v rovnakom období vlaňajška to bol zisk pred zdanením 1 mil. eur. Eximbanka SR je špecializovaná štátna exportno-úverová agentúra, ktorá podporuje vývozné a dovozné aktivity tuzemských vývozcov financovaním vývozných úverov, poisťovaním a zaisťovaním vývozných úverov so zámerom zvýšiť konkurencieschop­nosť tuzemských výrobkov a služieb a podporiť rast obchodnej výmeny Slovenskej republiky so zahraničím.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM