Webnoviny - Svet

Exminister Fronc sa o školstvo bojí, korupcia vraj porastie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – V programovom vyhlásení vlády nie je podľa exministra školstva a poslanca Národnej rady SR za KDH Martina Fronca školstvo prioritou.

Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA, celé to je o štátnej regulácii a riadení školstva vracaním sa k modelu pred rok 1989.

„Je mi to ľúto. Takú šancu ako má tento minister nemal žiadny iný z ministrov, pretože vždy museli robiť isté politické kompromisy. Teraz je priestor pre podstatné zmeny v oblasti vzdelávania, nevidím však víziu,“ zdôraznil Fronc. Fronc pripomenul, že so súčasným ministrom školstva Dušanom Čaplovičom je približne v rovnakom veku, ale ich videnie je diametrálne rozdielne.

„On chce všetko riadiť, prikázať, sankcionovať. Ja si myslím, že dnešná generácia odmieta takýto postup. Existuje cesta motivácie. Motivovať ľudí, aby robili tak, čo je v ich záujme a v prospech spoločnosti,“ vyhlásil Fronc, pričom pripomenul, že Čaplovič chce zaviesť päťpercentné kvórum pre prijímačky na gymnáziá.

Vláda chce zaviesť to, čo predtým zrušila

„To bude viesť k nesmiernemu rastu korupcie. Keď som zaviedol normatívne financovanie, viedlo to k tomu, že škola mala prospech z toho, že mala žiaka. Prestali sa teda robiť prekážky pri prijímaní a brať úplatky. Toto sú motivačné metódy. Nie metódy z reálneho socializmu,“ uviedol.

Fronc kvituje, že súčasná vláda si priznáva chyby a deklaruje ich nápravu. „Minister hovorí, že upraví kredity, ale to zaviedla bývalá Ficova vláda. Keď hovorí, že zahraniční experti majú byť v grantových komisiách, to tiež zrušila Ficova vláda,“ upozornil.

Pripomenul tiež, že on v roku 2005 nastavil tretinu časovej dotácie pre prírodovedné predmety. „Vyhnúť sa aspoň jednému z nich na maturite, je nezmysel. Keď to vráti do stavu, že povinnosť bude maturovať aspoň z jedného predmetu, tak je to v poriadku, ale zrušila to Ficova vláda,“ uviedol v súvislosti s vyhlásením Čaploviča, že by mala byť povinná maturita z matematiky.

Podľa neho by však študent mohol dostať na výber viaceré prírodovedné predmety, okrem matematiky aj fyziku, chémiu, zemepis či biológiu.

Čaplovič exministra prekvapil, keď prezentoval v parlamentnom výbore pre školstvo, že cirkevné školstvo dosahuje výborné výsledky a je jeho prioritou. „Myslím si, že na cirkevné školstvo nesiahne,“ dodal.

Poliačik z SaS: Čaplovič školstvo zuniformuje

Poslanec za SaS Martin Poliačik vyzýva ministra školstva Dušana Čaploviča, aby prehodnotil postoj k šesťročnému gymnáziu Viliama Paulínyho Tótha v Martine. „Vyzývam pracovníkov ministerstva školstva a samotného ministra, aby prehodnotili svoj postup a nachádzali v systéme školstva priestor aj pre alternatívne prístupy,“ povedal vo štvrtok na brífingu na pôde parlamentu.

Reagoval tak na rozhodnutie ministerstva školstva nedovoliť gymnáziu pokračovať v tomto experimentálnom študijnom odbore. Gymnázium rozhodnutím príde o polovicu žiakov a z rozpočtu školy výrazne ubudne. Poliačik podčiarkol, že gymnázium nepotrebuje dokazovať svoju zmysluplnosť a už 17 rokov vychováva kvalitných absolventov. Podotkol, že 95 až 98 percent z nich sa umiestňuje na vysokých školách.

„Namiesto toho, aby sa hľadala cesta, aby sa z toho spravila stabilná a dobrá škola, tak jednoduchým rozhodnutím od zeleného stola bolo snaženie desiatok pedagógov a riaditeľa školy zmarené bez nároku na diskusiu.“

Udalosti v Martine podľa Poliačika ukazujú, kam sa pod Čaplovičovým vedením bude slovenské školstvo uberať. „To, čo sa tam teraz deje, je prvou lastovičkou uniformizácie školstva pod taktovkou Dušana Čaploviča,“ varuje. Ako dodal, rozhodnutie je konkrétnou „ranou istoty“ zo strany vlády, pred ktorými SaS varuje.

Poliačik sa nazdáva, že rezort školstva by mal vytvárať podmienky pre alternatívne učebné postupy a riešenia namiesto toho, „aby tu vyrábali uniformnú masu rovnakých škôl s rovnakými študentmi a rovnakými postupmi“.

Priaznivej reakcie Čaploviča sa Poliačik nedočkal. Jeho hovorca Michal Kaliňák poznamenal, že o neudelení výnimky rozhodol v marci 2012 predchádzajúci minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Ako dodal, o zrušení šesťročného modelu vedelo gymnázium už v roku 2008, kedy zákon o školach ponechal len štvorročné, päťročné a osemročné gymnáziá. „Teda dali signál, že šesťročný model sa nebude uplatňovať,“ podčiarkol Kaliňák.

V písomnom rozhodnutí ministerstva sa podľa televízie TA3 ako jeden z dôvodov uvádza aj to, že v Žilinskom kraji chodí na gymnáziá 32 percent žiakov. Rezort zo vzniknutej situácie obviňuje riaditeľa gymnázia. Tvrdí, že šesťročný študijný odbor funguje v posledných rokoch len na základe výnimky a jeho osud bol už dlhšie známy.

„Zo strany riaditeľa školy nebolo veľmi seriózne, aby zavádzal žiakov a rodičov tým, že vyhlási prijímačky na školu, ktorá nemá budúcnosť, ktorá bola zriadená iba ako experiment na určitú dobu,“ povedal pre TA3 hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM