Webnoviny - Svet

FICO: Zhodli sme sa na zúžení počtu ministerstiev

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Po parlamentných voľbách bude ich víťaz pravdepodobne zostavovať štíhlejšiu vládu ako dnes. Kabinet dnes schválil rozsiahly sumár zmien v organizácii rezortov, medzi ktorými je zlučovanie, rozšírenie kompetencií aj prechod niektorých inštitúcií pod iné rezorty. „Nie je možné meniť štruktúru ministerstiev na začiatku volebného obdobia, pretože vláda sa vždy zostavuje na princípe existujúcej štruktúry,“ vysvetlil po rokovaní na tlačovej besede premiér Robert Fico a dodal, že o týchto veciach vo štvrtok hovoril aj s koaličnými partnermi a „je všeobecná dohoda na potrebe zúžiť počet ministerstiev“. Podľa premiéra by nemal byť problém presadiť zmeny v parlamente. Ak ich národná rada podporí, začnú platiť od 1. júla.

Vláda navrhuje zlúčiť rezort pôdohospodárstva s envirorezortom a navrhuje vytvoriť zlúčené Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja. „Pod toto ministerstvo prejde aj Agentúra na podporu regionálneho rozvoja, ktorá dnes pôsobí pod ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja,“ spresnil Fico.

Pod ministerstvo kultúry podľa vládneho návrhu prechádza nová kompetencia – cestovný ruch, ktorý sa dostane aj do jeho názvu. Do jeho správy bude patriť aj Slovenská agentúra cestovného ruchu.

Ministerstvo hospodárstva sa má zlúčiť s ministerstvom výstavby, v názve zlúčenej inštitúcie budú obe jeho zložky. „Pribudne do tohto ministerstva aj kompetencia, ktorá sa týka stavebnej a bytovej politiky, ako aj celý Štátny fond rozvoja bývania,“ uviedol Fico. Centrálny koordinačný orgán pre riadenie eurofondov, ktorý je dnes na ministerstve výstavby, prejde na Úrad vlády SR.

Ministerstvo vnútra preberá kompetencie územného a stavebného poriadku, čo umožní zrušiť krajské stavebné úrady. „Ich kompetencie budú vykonávať obvodné úrady, ktoré sú v rezorte ministerstva vnútra v sídlach krajov,“ vysvetlil Fico.

Názov ministerstva školstva sa zmení tak, že doň pribudnú slová: vedy, výskumu a športu.

„Odhady, pokiaľ ide o úspory na týchto opatreniach, sú od 350 do 400 miliónov korún,“ uviedol Fico. To je od 11,6 do 13,3 milióna eur. Ušetrené peniaze majú sčasti kryť dopady, ktoré spôsobí zníženie spotrebnej dane za naftu. Ďalším schváleným zákonom sa mení organizačná štruktúra Fondu národného majetku, ročne sa má tak usporiť asi 1,6 až 1,7 milióna eur.

Zlučovanie ministerstiev podľa Fica prinesie úspory najmä na tom, že bude potrebné menšie množstvo obslužných prác, áut. Pokiaľ ide o štátnych zamestnancov, nechce vytvárať obraz, že „vláda ide prepúšťať“ i keď pripúšťa, že treba zoštíhliť verejnú správu. Podľa neho sa návrhy dajú spojiť aj s procesom prirodzeného odchodu ľudí do dôchodkového veku. „To sa všetko dá tak krásne urobiť, aby sa nikto nemusel o svoju prácu obávať,“ uviedol Fico. Podľa neho sa nemá vytvárať ilúzia, že štát môže fungovať bez určitej miery byrokracie. „Byrokracia je normálnou súčasťou každého štátu, len dajme tej byrokracii nejaký zdravý rozmer,“ povedal. Podľa neho sa zníži počet pracovníkov na obslužných administratívnych úsekoch.

Opozície sa Fico pýta, prečo zmenu ministerstiev nemenila, keď bola osem rokov vo vláde. Na margo predstavy SDKÚ-DS o zoštíhľovaní vlády, ktorý prezentovala Lucia Žitňanská, sa pýta, ako to chcú zariadiť. „Byť múdry vie byť v tomto čase každý,“ uviedol premiér.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM