Webnoviny - Svet

Figeľ nepredĺži termín pre uzavretie 1. balíka PPP

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) rozhodol ďalej nepredlžovať termín finančného uzatvorenia 1. balíka PPP na výstavbu piatich úsekov diaľnice D1 medzi Martinom a Prešovom. Zdôvodnil to tým, že koncesionárska spoločnosť Slovenské diaľnice, a.s., ktorá mala diaľničné úseky v dĺžke 75 kilometrov postaviť a 30 rokov prevádzkovať, nezabezpečila finančné uzavretie projektu ani do 30. augusta. Ako Figeľ ďalej uviedol na štvrtkovej tlačovej besede, termín pre finančné uzavretie projektu bol šesťkrát odložený a koncesná zmluva, podpísaná vlani v apríli, tak doteraz nenadobudla platnosť.

„Rozhodol som už ďalej nepredlžovať tento proces, pretože bol už viackrát a opakovane predlžovaný a stál aj Slovensko veľa času. Ministerstvo nemá ani po rokovaniach so zástupcami koncesionárov istotu, že prvý balík bude finančne zabezpečený v dohľadnej dobe a že týmto spôsobom bude reálne začať výstavbu v celom rozsahu,“ povedal Figeľ. To, že koncesná zmluva stratila platnosť, umožňuje podľa neho otvoriť prvý balík a jednotlivé úseky postaviť samostatne na základe nových tendrov.

Výstavba úsekov D1, ktoré boli súčasťou prvého balíka PPP, by sa mala začať v rokoch 2011 a 2012, dokončené však budú pravdepodobne až v budúcom volebnom období. Financované by mali byť najmä v kombinácii prostriedkov Kohézneho fondu a štátneho rozpočtu, prípadne čiastočne zo súkromných zdrojov cez PPP. Na budúci rok by mala začať výstavba úsekov D1 Jánovce – Jablonov (18,5 kilometra) a Hubová – Ivachnová (15,5 kilometra). O dva roky by mala začať aj výstavba ďalších troch úsekov z prvého balíka PPP. Úsek Fričovce – Svinia (11,2 kilometra), rovnako ako spomínané dva úseky, by mal byť financovaný z Kohézneho fondu a štátneho rozpočtu. Úseky Turany – Hubová (13,6 kilometra) a Dubná Skala – Turany (16,5 kilometra) majú byť financované z Kohézneho fondu a verejných, prípadne súkromných peňazí.

Ministerstvo dopravy v súvislosti s neplatnosťou koncesnej zmluvy pre prvý balík PPP sa bude musieť finančne vyrovnať s koncesionárom, ktorému s predbežne vykonanými prácami vznikli náklady. Podľa predbežných odhadov ide o desiatky miliónov eur. Rezort dopravy zároveň pokračuje v rokovaní o podmienkach takisto zatiaľ neuzavretého 3. balíka PPP na výstavbu štyroch úsekov D1 v okolí Žiliny v dĺžke 30 kilometrov.

Termín finančného uzavretia prvého balíka PPP závisel od toho, či Európskej komisia dá súhlas na uvoľnenie úveru Európskej investičnej banky (EIB) na financovanie projektu vo výške 1 mld. eur. To však bolo podmienené postojom Bruselu k vplyvu stavby jedného z piatich úsekov diaľnice Turany – Hubová na chránené územie Veľkej a Malej Fatry.

Päť úsekov D1 v rámci prvého balíka PPP mala postaviť a 30 rokov prevádzkovať koncesionárska spoločnosť Slovenské diaľnice, a.s. Jej členmi sú aj spoločnosti Doprastav, a.s. a Váhostav – SK, a.s. Stavebné náklady projektu predstavujú 2,4 mld. eur. Medzinárodné konzorcium v tendri rezortu dopravy uspelo s ponukou 3,3 mld. eur na projektovanie, výstavbu, prevádzku aj údržbu úsekov diaľnice D1. Neskôr táto suma dodatkami vzrástla na 4 mld. eur. Počas 30 rokov koncesie by mal štát koncesionárovi postupne splatiť 9,1 mld. eur. Ministerstvo dopravy chce v PPP projektoch pokračovať, mali by však byť lacnejšie a výhodné pre štát.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM