Webnoviny - Svet

Finančná situácia Ústavu pamäti národa by mala byť vyriešená

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Finančná situácia v Ústave pamäti národa (ÚPN), ktorý ešte v januári oznámil zámer prepustiť deväť zamestnancov pre nedostatok peňazí, by mala byť definitívne vyriešená.

Ministerstvo financií poskytlo ústavu dotáciu 57-tisíc eur. ÚPN tak prehodnotil výpovede troch svojich zamestnancov. Agentúre SITA to potvrdil hovorca ÚPN Ján Pálffy.

Šéf ústavu Ivan Petranský sa ešte vo februári stretol so štátnym tajomníkom rezortu financií Vladimírom Tvaroškom, žiadal navýšenie dotácie pre ústav o 193 330 eur. „Ministerstvo následne navýšilo dotáciu pre ÚPN o 57-tisíc eur. Z tohto dôvodu bolo možné prehodnotiť výpovede troch pracovníkov ústavu, šiesti ukončili pracovný pomer dohodou,“ uviedol Pálffy.

Výpovede Gulu a Labjaka prehodnotia

Prepustení zamestnanci za výpoveďami videli revanš vedenia za prácu na príprave nového zákona o ÚPN, ale aj za kritické vyjadrenia v médiách. Podľa jedného z prepustených Patrika Dubovského vraj nepohodlnými boli Marian Gula, riaditeľ Sekcie evidencií ÚPN, Stanislav Labjak z tej istej sekcie, František Neupauer z referátu účastníkov protikomunistického odboja aj Dubovský.

Gula a Dubovský pôsobili v pracovnej skupine predsedníčky vlády na prípravu nového zákona o činnosti ÚPN. Medzi troma zamestnancami, ktorých výpovede ÚPN po poskytnutí dotácie prehodnotil, sú aj Gula a Labjak.

ÚPN prepúšťanie po celý čas odôvodňoval nepriaznivou finančnou situáciou a nižším rozpočtom. „Nie je v záujme ústavu redukovať počet svojich pracovníkov. V prípade, že by ústav mal k dispozícii potrebné finančné zdroje, nepristúpil by k takémuto kroku,“ argumentoval hovorca ústavu v januári.

Rozpočet na rok 2012 nižší o takmer 60-tisíc eur

Ústav mal 73 zamestnancov, schválená dotácia na mzdy a odvody však podľa Pálffyho bola približne o 180-tisíc eur nižšia, ako bolo potrebné na uvedený počet pracovníkov. Celkový rozpočet ÚPN na rok 2012 je 1 463 000 eur, čo je o takmer 60-tisíc eur menej, ako dostal ústav v minulom roku a takmer o 200-tisíc eur menej, ako ústav požadoval. Túto finančne veľmi náročnú situáciu sa ÚPN podľa Pálffyho snažili riešiť hľadaním vnútorných rezerv a ďalších zdrojov na činnosť.

Situáciou v ÚPN sa niekoľkokrát zaoberal ľudskoprávny výbor Národnej rady SR, ktorý Petranského poveril, aby pripravil návrh, ktorý by umožnil pri tom istom rozpočte zachovať všetky pracovné miesta. Zamestnanci s výpoveďami dokonca zorganizovali protestný pochod proti prepúšťaniu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM