Správy Regióny

FOTO a VIDEO: Fakultná nemocnica v Trnave dostala nový CT prístroj

Nemocnica v Trnave získala nový CT prístroj. Ten sa môže pochváliť hneď niekoľkými technickými vymoženosťami.

Ilustračný obrázok k článku FOTO a VIDEO: Fakultná nemocnica v Trnave dostala nový CT prístroj
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rádiologická klinika Fakultnej nemocnice (FN) Trnava patrí k špičkovým pracoviskám na Slovensku. V utorok jej odovzdali za prítomnosti ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) CT prístroj najnovšej generácie. Patrí k súboru 13 CT-čiek, ktoré ministerstvo zakúpilo pre 11 nemocníc na Slovensku.

Má niekoľko výhod

CT skráti čas vyšetrenia pacienta a má menšie radiačné žiarenie. Rovnako podľa prednostu kliniky Andreja Klepanca umožní na pracovisku vyšetriť väčší počet pacientov, keďže v používaní zostáva aj doterajší CT prístroj.

„Denne sme doteraz vyšetrili okolo 40 pacientov, teraz môže byť naša kapacita aj 70, ak by to bolo potrebné,“ konštatoval A. Klepenec s tým, že zdravotnícky personál pre túto prácu pripravovali už rok vopred.

Prístroj zakúpilo ministerstvo za 1,7 milióna eur s DPH, okolo 170 000 eur investovala FN podľa riaditeľa Daniela Žitňana do stavebným prác a vybavenia priestorov. Pri nákupe všetkých 13 CT ušetrilo ministerstvo vďaka elektronickej aukcii podľa Kalavskej okolo 15 miliónov eur.

Rádiologická klinika v spolupráci s neurologickým oddelením FN realizuje v cerebrovasku­lárnom centre rozsiahly neurointervenčný program endovaskulárnej liečby pacientov s akútnou cievnou mozgovou príhodou a veľkým uzáverom intrakraniálnych ciev. Je najväčším špecializovaným centrom na Slovensku s najviac odliečenými pacientmi s akútnou ischemickou cievnou mozgovou príhodou a uzáverom veľkej cievy.

Pacienti aj z iného kraja

„Do nášho centra sú akútni pacienti prevážaní z celého Trnavského, Trenčianskeho a čiastočne aj z Nitrianskeho kraja, pričom každým rokom dochádza k zvyšovaniu počtu neurointervenčných výkonov u pacientov s akútnou ischemickou cievnou mozgovou príhodou. Potrebujeme preto najlepšiu zobrazovaciu technológiu pre diagnostiku pacientov a rozhodovanie o ich liečbe. Nové CT nám výrazne pomôže pri rýchlej a kvalitnej diagnostike pacientov,“ povedal Klepanec. Dodal, že prioritou je pre nich zavedenie do bežnej praxe kardio CT vyšetrenia, ktoré sa doposiaľ vykonávajú v SR len v pár pracoviskách.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
OBRAZOM: Fakultná nemocnica má nový CT prístroj
7
Galéria
Zdroj: TASR

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM