Aktualizované Volejbal

FOTO a VIDEO: Volejbalisti v Nitre na úvod kvalifikácie na ME porazili Island

Slovenskí volejbaloví reprezentanti vstúpili do kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy víťazstvom. V Mestskej športovej hale na Klokočine v Nitre zvíťazili v stredu v C-skupine nad Islandom hladko 3:0 (7, 15, 17).

Ilustračný obrázok k článku FOTO a VIDEO: Volejbalisti v Nitre na úvod kvalifikácie na ME porazili Island
76

Slováci pred solídne zaplnenou Mestskou športovou halou od úvodu potvrdzovali vyššiu kvalitu. Viedli 6:0, to už Islanďania mali za sebou jeden timeout. Hostia následne získali pár bodov a skorigovali na 4:9, nasledovala však sedembodová šnúra Slovákov, ktorí odskočili na 16:4 – bodoval Michalovič, nepresný príjem Islanďanov si nad sieťou vychutnal Kohút. Pri sieti sa presadil aj Krajčovič (21:6) a domáci ukončili set štyrmi bodmi v sérii – 25:7.

Tréner Kravárik sa po jednoznačnom prvom sete rozhodol obmeniť prakticky celú zostavu a dať príležitosť viacerým mladíkom, na palubovke zostal iba smečiar Lux. Slováci na začiatku tejto časti viedli po Gavendovom útoku 5:1. V nasledujúcich chvíľach domácich tromi bodmi potiahol Firkaľ (9:4). Päťbodová šnúra slovenského tímu znamenala stav 14:5. V druhom sete sa Islanďania dostali na dvojcifernú hranicu (10:19), Slovákov k setbalom esom dostal Jančura – 24:13. Premenili tretí, zvíťazili 25:15.

Hráči z lavičky zostali na ihrisku aj v treťom sete. V jeho úvode Islanďania viedli 2:1, ale Slováci skóre rýchlo otočili vo svoj prospech (7:3). Islanďania odpovedali esom aj blokom a dokázali vyrovnať (7:7). Slováci v polovici setu odskočili na 12:9 a belgický tréner Islanďanov Achten si vzal oddychový čas. Štvorbodová šnúra Slovákom priniesla vedenie 18:12, záver si bez problémov ustrážili a triumfovali 25:17.

Slovensko – Island 3:0 (7, 15, 17)

Zápas trval 64 minút, rozhodovali: Petrovič (Srb.) a Lotová (Tal.), 1100 divákov

Slovensko: Kohút 3, Zaťko 1, Paták 4, Krajčovič 3, Michalovič 5, Lux 8, liberá Kubš a M. Vitko (Jančura 4, Mačuha 5, Gavenda 8, Firkaľ 9, Ludha 6, Kriško 0).

Island: Máni Matthíasson 1, L. Matthíasson 2, K. Valdimarsson 4, Thórisson 1, Gíslason 4, H. Valdimarsson 6, liberá Axelsson a Björnsson (A. Halldórsson 4, Thorsteinsson 0). Tréner: Ch. Achten

Andrej Kravárik (tréner SR): „V rámci prípravy to bol pre nás vhodný zápas. Bola to však kvalifikácia a bol tam určitý tlak, trochu to bolo na chlapcoch vidieť. Zápas splnil cieľ, tým bola jednoznačná výhra. Chceli sme súperom ukázať, že máme silu nielen v základnej zostave, ale tiež v celom tíme. Mal som v úmysle nasadiť od úvodu chlapcov z lavičky, základná zostava by však bola bez tréningu, a to som nechcel. Bol som viac než prekvapený z výbornej atmosféry. Boli tu utvorené fantastické podmienky a veľmi ma to teší. Verím v silu nášho tímu a verím, že v Čiernej Hore dosiahneme výsledok, ktorý pritiahne na Moldavsko ešte viac divákov, aby súper takpovediac nemal šancu. Na zápas v Čiernej Hore sme stopercentne pripravení a vieme, s kým máme tú česť. Hrajú spolu minimálne päť rokov, pôsobia v kvalitných ligách. Musím však upozorniť na našu kvalitu. Chceme predviesť výkon na úrovni a dosiahnuť víťazstvo.“

Július Firkaľ (smečiar a najlepší hráč SR): „Boli sme jasní favoriti a myslím si, že inak sa to ani nemohlo skončiť – snáď len, ak by sme ich v každom sete udržali pod desiatimi bodmi. Skončilo to tak ako malo, a to ma teší. Islanďania nás ničím neprekvapili. Bol som prekvapený, koľko prišlo ľudí. Je len škoda, že cesta niektorých do Nitry trvala dlhšie než samotný zápas (smiech). Som rád, že prišla takáto podpora a dúfam, že na ďalších zápasoch to bude ešte lepšie. Teraz nás čaká Čierna Hora, po nás je druhý favorit skupiny. Myslím si, že to bude veľmi dobrý zápas. Máme jasný cieľ, chceme vyhrať bez straty setu.“

Martin Jančura (nahrávač SR): „Už pred zápasom sme tušili, že šancu dostanú viacerí. Snažili sme sa, aby sme zachovali určitý štandard a spravili si rešpekt aj pred ďalšími zápasmi. Chceli sme pridať aj niečo extra pre divákov, podarilo sa nám pár pekných kombinácií. Na týchto zápasoch je najťažšie sa niekedy skoncentrovať, keď vieme, že máme oveľa vyššiu kvalitu. Dobré bolo, keď sme stále dokázali hrať našu hru, za každého stavu. Atmosféra bola v úvode priam elektrizujúca. Bolo super hrať pred takým publikom a chcel by som sa všetkým poďakovať. Verím, že aj chalani z Islandu budú radi spomínať na túto atmosféru, možno ju zažili prvýkrát.“

Filip Gavenda (univerzál SR): „Bol to jednoznačný zápas v náš prospech. Ukázali sme kvalitu, chceme postúpiť na majstrovstvá Európy. Ďakujem trénerovi, že dal šancu aj nám, hráčom z lavičky. Zápas v Čiernej Hore bude úplne iný. Toto víťazstvo nás musí opäť v niečom posunúť ďalej.“