Zo Slovenska

FOTO: Divočina v centre Zvolena? Odhaľte krásu takmer nedotknutej prírody Laníc

Z rušného mesta priamo do tajomných zákutí lužných lesov. Zvolenčania majú prírodné bohatstvo doslova na dosah ruky.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Divočina v centre Zvolena? Odhaľte krásu takmer nedotknutej prírody Laníc
24
Galéria
Foto: Dnes24.sk

Možno niektorí z nás ani netušia, aké prírodné bohatstvo sa nachádza na miestach, okolo ktorých denne prechádzame. Oblasť medzi bývalým elektrárenským kanálom a riekou Hron, Lanice, je kúskom divokej prírody uprostred Zvolena. Tá je tu naozaj výnimočne krásna, preto sa v parku každoročne konajú akcie kladúce dôraz na jeho ekologickú hodnotu ako napríklad Deň Zeme, Deň pre Lanice, pozorovanie prírody a iné. Hoci sa z organizačných dôvodov akcia Deň pre Lanice, ktorá sa mala konať už túto nedeľu, musela zrušiť, neváhajte a urobte si v parku svoj vlastný deň a objavte tajomstvá tohto jedinečného miesta.

Ako uviedla Martina Paulíkova zo Združenia Slatinka, plocha parku pozitívne vplýva na klímu v okolí, má význam pri zadržiavaní vody a regulácii jej odtoku z krajiny a poskytuje priestor pre existenciu vzácnych spoločenstiev, pretože sa tu nachádza množstvo vŕb, jelší, mokradí a mŕtvych ramien. Dnes má približne 27 hektárov.

Lanice vo Zvolene majú veľký potenciál pre vytvorenie prírodného parku vo vnútri intravilánu mesta. V roku 1997 sme iniciovali oživenie myšlienky parku Lanice a dodnes presadzujeme myšlienku modelu mestského parku s rešpektovaním a zachovaním prírodných lokalít. dodala Paulíková

Mestský park v sebe uchováva jedny z posledných zachovaných zvyškov pôvodnej krajiny vo Zvolene, preto by sme si mali túto oblasť vážiť a chrániť ju. Bývalé meandre Hrona tu po sebe zanechali zvyšky mŕtvych ramien a pozoruhodnú flóru a faunu. Na toto jedinečné miesto sa teraz môžete vybrať aj vďaka záberom v našej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Divoká príroda v centre mesta Zvolen
24
Galéria
Foto: Dnes24.sk / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM