Regióny Zo Slovenska

FOTO: Na Domaši bolo rušno. Desiatky ľudí sa pustili do ryžovania zlata

Zaujímavé zábery z nášho obľúbeného letoviska. Takmer stovka ľudí cez víkend na Domaši ryžovala zlato. Veď sa na to pozrite...

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Na Domaši bolo rušno. Desiatky ľudí sa pustili do ryžovania zlata
12
Galéria
Zdroj: TASR

Rekreačná oblasť Domaša Dobrá pri obci Kvakovce bola v sobotu dejiskom 19. ročníka súťaže v ryžovaní zlata – Zlatá Baňa. Riaditeľ súťaže Dušan Demčak uviedol, že o víťazstvo bojovalo takmer sto súťažiacich.

Amatéri i profesionáli

Zápolili vo viacerých oficiálnych i neoficiálnych kategóriách, jednou z nich boli trojčlenné družstvá. V nej zvíťazil tím s názvom Rafel, Bafel a Sekel. Medzi amatérmi dominoval Gabriel Tudya, kategóriu detí vyhrala Olívia Kovaľová a medzi juniormi zvíťazila Ľubka Ťažká. Peter Cengeľ bol najlepší spomedzi mužov profesionálov, ženskú profesionálnu kategóriu ovládla Renáta Kocúrová. „My sme ešte zaradili do programu aj tradičnú panvicu, čiže tzv. čínsky klobúk, ktorý je zošikmený a zlato ostáva v špičke. Súťažiaci používajú aj vlastné upravené panvice s rôznymi závitmi a vrúbkami,“ doplnil Demčak s tým, že v tejto kategórii dominoval Vladimír Vanik. V ryžovaní zlata tradičnou kanadskou panvicou zvíťazil Štefan Barbuščák.

Zlato z Kentucky

Organizátori používajú v súťaži 24-karátové zlato, ktoré nesmie byť menšie ako pol milimetra a väčšie ako milimeter a dovážajú ho z Kentucky, kde sa vyryžovalo z tamojšieho potoka. „Súťažiaci dostal vedro, do neho piesok, do ktorého mu komisár vsypal aj od sedem do 15 zlatiniek, pričom žiaden súťažiaci nevie, koľko ich tam má. Následne idú k nádobám s vodou, ktoré sú veľké meter krát meter a snažia sa odlúčiť zlato od štrkopiesku. Vyryžované zlato dajú do skúmavky, zatvoria ju a zastaví sa im čas. Ak stratili zlatinku, to znamená, že ostala vo vode, tak sa im pripočítajú tri minúty a potom sa to zráta,“ priblížil priebeh súťaže Demčak.

Tradičné podujatie tento rok zorganizovalo Občianske združenie Permoník, obec Kvakovce v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach. V minulosti sa súťaž konala v Zlatej Bani i Zámutove či iných obciach. „Slanské vrchy sú sopečného pôvodu, je ich vidieť aj z Domaše aj zo Zámutova, chceme trošku v regióne spropagovať túto akciu, tak sme sa rozhodli putovať po regióne,“ uzavrel riaditeľ súťaže.

Zaujímavé zábery z Domaše: Takmer stovka ľudí súťažila v ryžovaní zlata
12
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM