ELA Zo zahraničia

FOTO: Šialeným strelcom mal byť študent David! Najprv doma ZABIL otca, potom najmenej 15 ľudí

Pri streľbe na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe prišlo vo štvrtok o život najmenej 15 ľudí a minimálne 24 je zranených.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Šialeným strelcom mal byť študent David! Najprv doma ZABIL otca, potom najmenej 15 ľudí
6
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Počet mŕtvych vo štvrtok korigoval český policajný prezident Martin Vondrášek. Strelec bol podľa jeho slov študentom školy, najskôr zastrelil svojho otca, potom odišiel do Prahy.

Skutok bol podľa Vondráška premyslený, študent sa zrejme inšpiroval činom v zahraničí, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Vraždil študent

Ako informujú Novinky.cz mladý strelec si na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity vybavoval účty. Z balkóna na námestí Jana Palacha podľa očitých svedkov strieľal po ľuďoch na ulici dlhou zbraňou s optickým zameriavačom.

Predtým podľa českých médií zabíjal v obci neďaleko Kladna, kde násilne usmrtil vlastného otca.

Polícia po ňom vyhlásili pátranie, bohužiaľ, nepodarilo sa ho nájsť až do momentu, kedy začal besnieť na škole. Ako ďalej informujú Novinky.cz, v Prahe aj pri Kladne vraždil len 24-ročný David Kozák.

Mladík bol údajne študentom na fakulte, kam dnes v poobedných hodinách napochodoval so zbraňou v ruke. Podľa českého denníka Blesk mal mať o druhej hodine poobede prednášku.

Zabil najprv otca

Polícia podľa Vondráška obdržala vo štvrtok o 12.20 h oznámenie o tom, že z obce Hostouň odišiel do Prahy 24-ročný muž, ktorý si chcel vziať život.

O 20 minút neskôr dostala správu, že v rovnakej obci našli mŕtveho muža. Zistili, že išlo o páchateľovho otca. Polícia potom podľa Vondráška ľahko zistila, že strelec bol študentom FF UK v Prahe a tiež, že mal mať vo štvrtok prednášku v budove na Celetnej ulici. Túto budovu preto evakuovala a po mladíkovi pátrala, v budove však nebol.

Krátko pred 15.00 h polícia dostala prvé informácie o streľbe z hlavnej budovy FF UK, ktorá sa nachádza na Palachovom námestí. Prvé hliadky boli podľa policajného prezidenta na mieste v jednotkách minút, zásahová jednotka dorazila do 12 minút.

O 15.20 h prišla informácia, že na ochodze budovy je bezvládne telo strelca. Vondrášek nespresnil, či ho zabila polícia alebo spáchal samovraždu, ale ako pravdepodobnejšie označil druhú možnosť, pretože utrpel „devastujúce zranenia“. Tie tiež zabránili tomu, aby ho mohli ihneď identifikovať.

Mal viacero zbraní

Páchateľ bol podľa policajného prezidenta legálnym držiteľom niekoľkých zbraní. Dodal, že existujú indície, že sa strelec inšpiroval teroristickým útokom, ktorý sa odohral tento rok v Rusku. Musia to však podľa neho ešte overiť.

Na mieste je aj minister vnútra Vít Rakušan. „Neexistuje žiadna indícia, že by tento čin mal akúkoľvek spojitosť s medzinárodným terorizmom,“ zdôraznil.

Dodal, že keď dôjde k stotožneniu obetí, rezort bude komunikovať aj so zastupiteľskými úradmi, aby potvrdili alebo vylúčili, či sú medzi obeťami aj ľudia z iných krajín.

Streľba na univerzite v Prahe
6
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM