Monika Gécziová Regióny Zo Slovenska

FOTO: Tatry ako vystrihnuté z rozprávky: Zábery fotografa Ivana (32) vám vyrazia dych

Vysoké Tatry už boli nafotené na milión spôsobov, z každého uhla i strany. Sú vďačným objektom profesionálnych i amatérskych fotografov. Svojim fotoaparátom ich zachytil aj nádejný fotograf Ivan Jenčo.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Tatry ako vystrihnuté z rozprávky: Zábery fotografa Ivana (32) vám vyrazia dych
27
Galéria
Zdroj: Ivan Jenčo Photopassion

Ivan Jenčo má 32 rokov, pochádza z malebnej dedinky Dlhé Klčovo v okrese Vranov nad Topľou a sníva o kariére profesionálneho fotografa. Pri pohľade na jeho fotky však ťažko uveriť, že fotenie je zatiaľ len jeho koníček.

„K fotografii som mal vždy blízky vzťah, avšak profesionálnejšie som sa jej začal venovať až zhruba pred troma rokmi, keď som chcel zistiť, ako fotiť zrkadlovkou inak, ako v režime „auto“. Keď som potom videl rôzne krásne fotky na internete, nakoplo ma to natoľko, že som si kúpil prvú knihu o fotení. Dnes ich mám asi desať,“ smeje sa Ivan, ktorý sa chce foteniu venovať čoraz viac. Verí preto, že nebude trvať dlho, kým sa jeho hobby zmení v prácu.

Ako sám tvrdí, rád sa učí novým veciam a ako samouka ho to baví. „Hlavne systém „pokus – omyl“. Myslím, že vtedy človek pochopí celé gro problematiky. Od dokonalej fotky mám síce ešte ďaleko, ale verím, že raz ju cvaknem,“ hovorí skromne talentovaný umelec, ktorý fotí do formátu RAW, kde je následná úprava vždy žiadaná, ba až potrebná.

„Časom som si vytvoril akýsi vzorec úpravy, čo znamená, že každá fotka je upravovaná približne z 20 až 60 percent,“ vysvetľuje mladý fotograf s tým, že úprava jednej fotky mu trvá v priemere pol hodinu až hodinu.

Tatry sú plné inšpirácií

Podľa vlastných slov, nápady na úpravu fotiek vznikajú niekedy už pred samotným fotením, inokedy počas neho, ale väčšinou až vtedy, keď si už k vzniknutej fotografii sadne a pustí sa do jej úprav. „Vtedy sa ponorím do svojho sveta a mám pred očami písmenká z matrixu. Keď skončím, na chvíľu odídem a znova sa k nej vrátim. To je dôležité, lebo vtedy zbadám veľa chýb,“ prezrádza tajomstvo svojich krásnych fotiek Ivan.

Keďže pracuje väčšinou v zahraničí, do slovenskej prírody sa tak často nedostane. Keď však má čas, rád tam, ako tvrdí, zájde, preto najviac jeho fotografií vzniká práve tam. „Vtedy je človek sám, má čas popremýšľať a sústrediť sa. Fascinujú ma naše veľhory, tajomno našich lesov a celkovo krása slovenskej prírody,“ prezradil Ivo s tým, že je hrdý Slovák, ktorý miluje aj Vysoké Tatry: „Sú plné inšpirácií, môžete sa tam vrátiť miliónkrát a vždy vás prekvapia“.

Pri svojich častých cestách autom preto zakaždým zastaví a symbol našej krajiny zveční na svojich fotkách. „Samozrejme, chodím do Tatier aj na plánované fototripy. Vtedy si vždy nájdem miesto kde som sám a fotím odušu,“ dodáva s úsmevom fotograf.

Pokochajte sa úchvatnými Ivovými zábermi vo fotogalérii pod článkom.
Ešte viac fotiek nájdete na jeho fb stránke

OBRAZOM: Tatry ako z rozprávky objektívom fotografa Ivana
27
Galéria
Zdroj: Ivan Jenčo Photopassion
Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM