FOTO: Úchvatné zábery Bystričana Henricha. Takto zachytil blesky nad mestom

Mnohí sa pred búrkou radšej ukrývajú. Henrich Matušek však práve vtedy vyťahuje svoj fotoaparát. Pozrite sa na výsledok!

Jakub Forgács

Bystričan Henrich Matušek sa venuje foteniu. Ako sám hovorí, zachytáva všetko pekné alebo zaujímavé. „Rád fotím architektúru, predovšetkým naše mesto a jeho okolie, rád spomínam aj na môj fotovýlet do čarovnej Florencie, fotím prírodu, hory, hviezdy na oblohe. Fascinuje ma zachytiť objekt, tak ako ho naše oko nedokáže vidieť – buď moment vo veľmi krátkom čase alebo dlhé expozície, ktoré zafixujú časový úsek do jediného obrazu,“ povedal pre spravodajský portál Bystrica 24 Matušek.

„Jedno obdobie som veľmi rád fotil krajinu v hmle, ktorá vytvára v pohľade na okolitú krajinu úplne iné dimenzie. Venujem sa aj foteniu ľudí, či už sú to portréty alebo rôzne štylizované figurálne fotografie v ateliéri či exteriéri. Občas sa pritrafia reportáže z akcií, keď ma o to poprosí niektorý známy alebo kamarát,“ pokračoval fotograf, ktorý Bystričanov ohuruje aj úchvatnými zábermi bleskov.

„Blesky fotím len občasne, keďže nežijeme v oblasti častých subtropických búrok. Ale keď mám čas a stihnem sa pripraviť, tak ich určite považujem za veľmi čarovné a zároveň trošku desivé nebeské divadlo. Škoda, že tento názor nezdieľa aj môj pes,“ povedal s úsmevom.

Ako poznamenal, fotky bleskov si treba naplánovať podľa predpovede počasia. Ideálne je, pokúsiť sa zachytiť prichádzajúcu búrku z bezpečného miesta. V centre búrky pre hustý dážď už zábery bleskov nie sú také čisté a samozrejme sa môže poškodiť aj technika. „Treba nastaviť statív a fotoaparát na opakovanie záberov. Ja osobne pri fotení búrky "nacvakám“ aj 300 snímok – podľa toho ako dlho búrka trvá – samozrejme, pokiaľ som v bezpečí. Na otvorenej ploche platia pravidlá zdravého rozumu a pudu sebazáchovy," dodal Matušek.

Pozrite si v priloženej fotogalérii úchvatné zábery búrok nad Bystricou aj ďalšie zábery šikovného fotografa!

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame