Správy Zo zahraničia

FOTO: Záhada zelenej vody v Benátkach je vyriešená. Čo spôsobilo jej nezvyčajné zafarbenie?

Zelená tekutina, ktorá sa objavila vo vode Veľkého kanála (Canal Grande) v Benátkach, nie je nebezpečná.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Záhada zelenej vody v Benátkach je vyriešená. Čo spôsobilo jej nezvyčajné zafarbenie?
Zdroj: TASR/AP

V pondelok o tom na Twitteri podľa prvých zistení informoval guvernér regiónu Benátsko Luca Zaia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Úrad na ochranu životného prostredia (ARPA) po zhodnotení vzoriek dospel k názoru, že zelená tekutina je farbiaci prírodný prostriedok.

Používa sa pri kontrole vody alebo pri skúmaní jaskýň, spresnil Zaia. Dodal, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo znečistenia či zamorenia vody. Kritizoval však, že Benátky sa stali „javiskom pre aktivizmus“.

Neskôr v pondelok ANSA informovala, že experti látku identifikovali ako fluoresceín. Je to kontrastná látka väčšinou používaná pri diagnostikovaní zdravotných ťažkostí s očami.

Zafarbenie kanála fascinovalo turistov aj obyvateľov, ale klimatickí aktivisti popreli, že išlo o ich protest. Ekoaktivisti totiž nedávno podnikli viaceré akcie na svetoznámych miestach v Taliansku.

Na zeleno sfarbená voda sa objavila v nedeľu ráno blízko mosta Rialto, jedného zo štyroch mostov, ktoré vedú ponad hlavnú dopravnú tepnu Benátok.

Benátska polícia v pondelok uviedla, že nevylúčila žiadne línie vyšetrovania prípadu, ktorý pripomína performance art argentínskeho umelca na výstave Bienále v Benátkach v roku 1968.

Neprehliadnite aj:

Zelená voda v kanáli v Benátkach
4
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM