Webnoviny - Svet

Gál chce, aby funkcionári priznávali aj požičaný majetok

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Povinnosť, aby verejní funkcionári v svojich majetkových priznaniach uvádzali aj veci, ktoré si od niekoho požičali alebo prenajali, chce dostať do zákona nezaradený poslanec Národnej rady SR Gábor Gál (Most-Híd). Okrem toho budú povinní dať tam všetky svoje príjmy, ktoré nepodliehajú dani z príjmov vrátane dividend. „Zabezpečí to transparentnosť vzťahov verejných funkcionárov,“ myslí si Gál, podľa ktorého tak bude možná kontrola majetkových prírastkov. Gál dnes podal návrh novely ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov – tzv. zákon o konflikte záujmov. „Viedlo ma k tomu aj vyčíňanie niektorých verejných funkcionárov, na ktorých bol tento zákon krátky,“ uviedol Gál.

Novelu pripravil ešte ako predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Po svojom odchode z SMK do strany Most-Híd sa funkcie predsedu výboru po dva a pol roku vzdal a novelu nechal vo výbore. Záujem o ňu nebol, tak ju teraz predkladá sám, aby ešte stihol jej prerokovanie v tomto volebnom období. „Nemohol by som sa pozrieť do zrkadla, keby som to nepodal," konštatoval Gál. Myslí si, že novela, na ktorú treba ústavnú väčšinu, bude mať v parlamente veľkú podporu. „Nakoľko každá politická strana s výnimkou SNS sa v minulosti zmienila, že je potrebná, aby sme vedeli pokryť tie nedostatky vo verejnom živote, ktoré sa tu dosť často objavujú," povedal. Na druhej strane je realistom a je zvedavý, ako sa k jeho kroku postavia parlamentné strany.

Návrh novely prináša rozšírenie povinnosti podať majetkové priznanie o ľudí, ktorí by po novom boli verejnými funkcionármi: generálny riaditeľ a členovia rady Slovenského pozemkového fondu, vedúci kancelárií úradov a služobných úradov ústredných orgánov štátnej správy, generálny riaditeľ Colnej správy SR. „To sú ľudia, ktorí majú pod rukou rozpočtové kapitoly s neraz stovkami miliónov eur," dodal Gál.

Podľa novely verejní funkcionári, nominovaní ako zástupcovia štátu do orgánov podnikateľských subjektov, by už za to nesmeli dostávať žiadne odmeny. Novela vyjasňuje aj to, že zákon sa na verejných funkcionárov bude vzťahov od okamihu ich zvolenia alebo menovania. Doteraz bol veľkým problémom text zákona „ujal sa funkcie“. „Robili sa rôzne kľučky,… že sa neujal funkcie vtedy, ale neskôr, kvôli tomu nepodal majetkové oznámenie," povedal Gál.

Majetkové oznámenia by už verejní funkcionári nepodávali do 31. marca, ale do 30 apríla. Termín totiž kolidoval s lehotou na podanie daňových priznaní, ktoré aj niektorí funkcionári výboru omylom podávali, navyše daňové priznanie je prílohou majetkového oznámenia, takže ho nie všetci stihli včas podať. „Zmyslom zákona nie je sankcionovať niekoho, kto sa o jeden deň omešká," uviedol Gál. Spresnenie chce u zamestnaneckých oznámení, aby ho každý funkcionár, ktorý bol vo výkonnej funkcii a mal kompetenciu ovplyvňovať napríklad dotácie či rozpočet, musel dať.

Podľa Gála novela umožňuje, aby konajúci orgán zostavil aj podrobnejší dotazník na majetkové priznanie, takže priznávaný majetok by potom funkcionári mohli opísať presnejšie ako v súčasnosti. „Bojím sa, že sa to môže skončiť tak, že tlačivo nechajú také, ako je doteraz, ale to už je na uvážení každého politika,“ dodal Gál.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM