Webnoviny - Svet

Gašparovič zablahoželal Janukovyčovi k zvoleniu

WEBNOVINY.SK

Ivan Gašparovič Foto: SITA

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Blahoprajný telegram k zvoleniu za prezidenta Ukrajiny dnes poslal prezident SR Ivan Gašparovič Viktorovi Fjodorovyčovi Janukovyčovi. V mene svojom i v mene občanov Slovenskej republiky zaželal novozvolenému prezidentovi veľa zdravia, síl a úspechov v zodpovednej funkcii pri napĺňaní túžob a očakávaní celej ukrajinskej spoločnosti. Agentúru SITA o tom informovala Soňa Záňová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Prezident v telegrame vyjadril presvedčenie, „že slovensko-ukrajinské vzťahy sa budú rozvíjať a prehlbovať aj naďalej v konštruktívnom duchu, porozumení a v pozitívnej atmosfére susedského priateľstva“. Ako ďalej napísal v telegrame, "pre ich dynamiku sú vytvorené všetky predpoklady ako na bilaterálnej, tak aj na multilaterálnej báze. Samotný priebeh a výsledky prezidentských volieb potvrdili, že demokratické hodnoty sa stali súčasťou ukrajinského národného povedomia, čo je oceňované zo strany medzinárodného spoločenstva, vrátane Slovenskej republiky.“

Slovenský prezident ubezpečil svojho ukrajinského partnera o maximálnej podpore pri realizácii zahraničnopoli­tických záujmov Ukrajiny a jej transformácie v oblasti ekonomickej, sociálnej a politickej. Zároveň vyjadril vieru, že sa v blízkej budúcnosti naskytne príležitosť aj k osobnému stretnutiu, ktoré by „mohlo byť ďalším presvedčivým výrazom slovensko-ukrajinskej vzájomnosti“.

Podľa konečných výsledkov druhého kola prezidentských volieb, ktoré vo štvrtok 11. februára zverejnila ukrajinská ústredná volebná komisia, získal Janukovyč 48,95 a doterajšia premiérka Julija Tymošenková 45,47 percenta hlasov. Tymošenkovej strana podala sťažnosť na údajné volebné podvody, súd však podľa posledných informácií už väčšinu jej sťažností jednu po druhej v rekordnej rýchlosti zamietol.

Janukovyčovi už zablahoželali k zvoleniu prezident Gruzínska Michail Saakašvili, americký prezident Barack Obama, nový europrezident Herman Van Rompuy a okrem ďalších aj nemecký prezident Horst Köhler či prezident Francúzska Nicolas Sarkozy.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie