Webnoviny - Svet

Grécko chce vyšetrovať americké banky pre krízu

WEBNOVINY.SK

Geórgios Papandréou Foto: SITA/AP ATÉNY 17. mája (WEBNOVINY) – Grécko má záujem o vyšetrovanie amerických investičných bánk za ich aktivity v čase pred nástupom dlhovej krízy, ktorá zasiahla krajinu a následne otriasla dôverou v hospodárstvo eurozóny, vyhlásil v nedeľu grécky premiér Geórgios Papandreou.

Viaceré americké a svetové banky čelia vyšetrovaniu regulačných úradov za transakcie súvisiace s aktívami viazanými na problémové hypotekárne úvery, ktoré viedli ku kolapsu hypotekárneho trhu v USA a nástupu globálnej finančnej krízy. Vyšetrovatelia v USA preverujú šesť bánk z Wall Streetu pre podozrenia zo zavádzania investorov. Papandreou pre televíznu stanicu CNN uviedol, že možné problémové aktivity bánk sú v Grécku predmetom parlamentného vyšetrovania.

„Nevylučoval by som, že existuje možnosť právneho postihu … potrebujeme ale postupovať zákonnou cestou a rozhodneme sa, keď budeme poznať výsledky (parlamentného) vyšetrovania,“ povedal premiér.

Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) pred týždňom schválili program finančnej pomoci pre Grécko v hodnote 110 mld. eur. Rizikové prirážky na grécke dlhopisy sa predtým vyšplhali do rekordných výšok, čo znemožnilo Aténam splácať svoj dlh. Grécka vláda musela v rámci záchranného plánu pristúpiť k rozsiahlym úsporným opatreniam s cieľom znížiť rozpočtový deficit zo súčasných 13 % hrubého domáceho produktu (HDP) na úroveň 3 % HDP, ktorá je záväzná pre krajiny v eurozóne. Grécky premiér v nedeľu uviedol, že vláda už v prvom štvrťroku znížila rozpočtové výdavky medziročne o 40 % a výber dane z pridanej hodnoty zvýšila o 10 %.

SITA, Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM