Zo zahraničia

Grécko je v plameňoch! V okolí Atén zasahuje viac ako 500 hasičov

V Grécku sa rozhoreli desiatky požiarov. Plamene ohrozujú aj obľúbené turistické destinácie.

Ilustračný obrázok k článku Grécko je v plameňoch! V okolí Atén zasahuje viac ako 500 hasičov
11
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Hasiči v Grécku zasahovali v stredu pri viacerých požiaroch, ktoré zničili desiatky domov a v niektorých oblastiach si vyžiadali evakuáciu obyvateľstva, informovala agentúra AFP.

Hasiči v akcii

Šéf civilnej ochrany Nikos Hardalias uviedol, že Grécko čelí približne 40 požiarom po tom, ako krajinu zasiahla vlna horúceho počasia a teploty dosiahli viac ako 40 stupňov Celzia.

V okolí Atén podľa AFP zasahuje viac ako 500 hasičov, lietadlá a vrtuľníky.

Požiar vypukol v utorok na úpätí jedného z pohorí v okolí hlavného mesta.

Plamene podľa úradov zničili približne desať domov a desiatky ďalších budov bolo poškodených. Hasičom sa v stredu podľa Hardaliasa postupne darilo dostať oheň pod kontrolu. Úrady však obyvateľom odporučili, aby zostali vo vnútri a nosili rúška na ochranu pred popolom a dymom.

Viac o požiaroch

Požiar na gréckom ostrove Eubója zničil v stredu najmenej 150 domov. Požiar na Eubóji, ktorá je druhým najväčším gréckym ostrovom, je podľa hasičov ťažké dostať pod kontrolu z dôvodu hornatého povrchu ostrova a slabej viditeľnosti.

Žiadali o pomoc

Obyvatelia niektorých dedín sa zhromaždili na pláži, odkiaľ ich majú evakuovať loďou. Hasiči však majú aj problémy pri evakuácii, pretože traja mnísi nechcú opustiť tamojší kláštor.

Plamene ohrozovali aj mestečko Olympia, kde sa v roku 776 pred Kristom konali prvé olympijské hry. Miestny starosta požiadal o pomoc. V Olympii zasahovalo približne 100 hasičov, tri vrtuľníky a dve lietadlá.

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič oznámil, že jeho úrad poskytne pomoc. Cyprus a Švédsko poslali požiarne lietadlá.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy, ktoré hýbu svetom

Grécko bojuje s požiarmi
11
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM