Webnoviny - Svet

Grécko zažíva ďalší generálny štrajk

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP ATÉNY 29. júna (WEBNOVINY) – Zamestnanci gréckych verejných služieb nebudú v utorok pracovať a väčšina dopravy bude prerušená v rámci nového generálneho štrajku proti navrhovaným reformám dôchodkového systému a trhu práce. S navrhovaným zvýšením hranice dôchodkového veku a so zjednodušením prepúšťania zamestnancov totiž nesúhlasia dve najväčšie odborové organizácie združujúce zamestnancov súkromného aj verejného sektoru.

Parlament začne o navrhovaných reformách rokovať v utorok a predpokladá sa, že debata bude trvať viac ako týždeň. Aj napriek nesúhlasu niektorých poslancov stredoľavej vlády, ktorá má v 300-člennom parlamente o sedem kresiel viac ako opozícia, predpokladá sa, že návrh bude prijatý.

K prijatiu dôchodkovej reformy sa Grécko zaviazalo v rámci záchranného plánu v sume 110 miliárd eur, na ktorom sa Atény dohodli s Medzinárodným menovým fondom a Európskou úniou. Podľa EÚ a MMF po schválení reformy výdavky na grécky dôchodkový systém vzrastú do roku 2060 o 2,5 per­centuálneho bodu zo súčasných zhruba 12 percent HDP. Bez reformy sa náklady na grécky dôchodkový systém podľa medzinárodných inštitúcií do roku 2060 vyšplhajú na 24 percent HDP.

SITA/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM