Aktualizované Zo Slovenska

HÁČIK Matovičovych poukážok: Ako použije dôchodca QR kód v STAROM mobile či bez telefónu?

Zaočkovaní seniori nebudú vedieť minúť 500-eurové poukážky, ak ich nebudú mať k dispozícii v nejakej materiálnej podobe.

Ilustračný obrázok k článku HÁČIK Matovičovych poukážok: Ako použije dôchodca QR kód v STAROM mobile či bez telefónu?
Zdroj: unsplash.com

Generovať im QR kódy do mobilu by bolo zopakovaním chyby ako pri očkovaní proti COVID-19, keď mnohí ľudia, ktorí nevedeli používať počítače a prihlásiť sa na očkovanie, nešli na vakcínu. Myslí si to prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Emil Fitoš.

V rozhovore pre TASR uviedol, že jediným možným spôsobom je podľa neho generovanie a bezpečná distribúcia plastových kartičiek, na ktorých bude vyobrazený QR kód.

Aktualizované 13:15: Vláda schválila zavedenie 500-eurových poukážok seniorom od 60 rokov za očkovanie. Návrh ministra financií Igora Matoviča ide do parlamentu. Kabinet žiada, aby ho prerokoval v zrýchlenom konaní. Sulíkova SaS žiadala nižšiu sumu a s 500-eurovými poukážkami nesúhlasila, avšak nechcela ich vetovať.

Ako to zvládne dôchodca?

Na minulotýždňovej tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) odznelo, že 500-eurové poukážky, ktoré by dostali seniori za to, že sa dajú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, by mohli buď oni, alebo ktokoľvek z rodiny míňať cez QR kód, z ktorého by si prevádzkar vedel stiahnuť danú sumu peňazí.

„Keď im to príde poštou a budú to mať v peňaženke, tak to budú vedieť používať. Keď to budú mať v mobile, tak to používať nebudú vedieť,“ povedal Fitoš.

Matovič počas tlačovej konferencie spomenul, že alternatívou by bolo aj vytlačenie QR kódu, to však podľa Fitoša nie je v možnosti všetkých dôchodcov.

„Ak si to bude musieť dôchodca vytlačiť na papier, môže mu to spôsobovať problémy. Nie každý je v práci s počítačmi zručný,“ povedal Fitoš s tým, že je to podľa neho ilúzia.

Hrozia krádeže a podvody

Na otázku, či by takto nevedel niekto peniaze z poukážky odcudziť, Fitoš odpovedal, že ak bude QR kód existovať fyzicky (papier alebo kartička), tak sa pravdepodobnosť krádeže zvyšuje, pretože zlodejovi stačí ukázať kód a niečo si zaň môže kúpiť.

„Ale to už hovoríme o trestnom čine krádeže. Keď si ľudia vedia dať pozor na bankovky, tak si budú musieť postrážiť aj poukážky,“ povedal Fitoš.

Čo sa však týka krádeže QR kódov spolu s identitami, Fitoš sa domnieva, že sa môžu vyskytnúť značne vynaliezavé phishingové systémy, ako dôchodcov oslovovať, ponúkať im niečo za to, že poskytnú dáta na vygenerovania QR kódu alebo ak zašlú QR kód.

„Čiže pomerne zraniteľnú a digitálne málo skúsenú časť populácie môžeme vystaviť riziku a nebude jednoduché tieto riziká eliminovať,“ uzavrel Fitoš.

Súvisiace články

Matovič si verí

Vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) prišiel v stredu na rokovanie vlády spolu s návrhom na poskytnutie 500-eurových poukážok seniorom, ktorí sa dajú zaočkovať, alebo ktorí už zaočkovaní sú.

Cez ministrov to podľa neho prejde, pretože je dosť hlasov. Matovič pevne verí, že sa nájde aj rozumná väčšina v parlamente, ktorá to podporí. Povedal to pred rokovaním vlády.

Zmeny oproti pôvodne predstavenému návrhu na popud opozície rezort financií neplánuje. Návrhy, ktoré predkladá opozícia, podľa Matoviča neobsahujú motiváciu k tomu, aby sa dôchodcovia očkovali.

„A tým pádom to nemá zmysel. My nemáme navyše na ministerstve financií peniaze na rozhadzovanie, ale vieme ušetriť vtedy, keď sa nám masívna skupina dôchodcov zaočkuje, pretože vtedy to automaticky prináša obrovské úspory a vtedy vlastne vieme tie peniaze poskytnúť dôchodcom aj tým poškodeným dotknutým prevádzkam,“ vyhlásil minister.

Chytá zajaca za chvost

Zároveň skritizoval nedostatočné motivujúce kroky, ktoré by ľudí viedli k očkovaniu. „Keďže sa tu dlhé mesiace nerobí nič, čo by zvyšovalo zaočkovanosť najrizikovejšej skupiny ľudí, ktorí nás následne stoja obrovské peniaze pri liečení a vidíme situáciu, ktorú to spôsobuje, že musíme preto prijímať núdzový stav, tak sme to vyhodnotili tak, že je lepšie teraz investovať do zaočkovania dôchodcov, ako následne platiť miliardy eur za škody, ktoré spôsobí to, že ich nezaočkujeme,“ skonštatoval.

Pri otázke o pridanej hodnote 500-eurových poukážok sa odvolal na materiál od Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP), ktorý ešte v lete vyhodnocoval prínosy očkovania. Spoločenskú hodnotu jedného zaočkovaného dôchodcu vtedy analytici podľa jeho slov vyčíslili na 12-tisíc eur.

„Ja sa snažím chytať zajaca za chvost, čiže riešiť situáciu, ktorá je, bohužiaľ, dlhodobo zúfalá, máme extrémne nízku zaočkovanosť a extrémne nízku zaočkovanosť dôchodcov v porovnaní s inými krajinami,“ uzavrel minister.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM