Aktualizované Zo Slovenska

Hlas volá po zrušení lotérie: Je to HANBA na hanbu a peniaze vyhodené „do luftu“!

Mimoparlamentná strana Hlas - sociálna demokracia (SD) vyzýva vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), aby okamžite zrušil očkovaciu lotériu.

Ilustračný obrázok k článku Hlas volá po zrušení lotérie: Je to HANBA na hanbu a peniaze vyhodené „do luftu“!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Peniaze by mal Matovič radšej „vliať“ do zdravotného systému. Uviedol to predseda strany Peter Pellegrini na stredajšej tlačovej konferencii.

Vyhodené peniaze

„Je to hanba na hanbu, ľudia sa z toho smejú, sú pohoršení a zhrození,“ okomentoval očkovaciu lotériu Pellegrini. Samotná lotéria podľa neho vôbec neprispeje k zvýšeniu zaočkovanosti slovenského obyvateľstva, pretože žrebovanie pozerajú primárne tí, ktorí už vakcínu dostali.

„Zaočkovaný dokonca ani nemá motiváciu presviedčať ďalšieho, aby sa zaočkovať dal, pretože by si tým zhoršil šancu vyhrať,“ dodal Pellegrini.

Ak bude aj ďalšie žrebovanie fungovať ako to prvé, podľa expremiéra sú to iba peniaze daňových poplatníkov vyhodené „do luftu“.

Nech to zruší

„Preto chcem vyzvať Igora Matoviča, aby okamžite zrušil celú očkovaciu lotériu a aby prostriedky, ktoré na to boli využité, alebo sú na to plánované v objeme viac ako 26 miliónov eur, boli použité v sektore zdravotníctva,“ vyhlásil Pellegrini a dodal, že počas pandémie bolo zanedbané veľké množstvo vyšetrení, operácií a liečení.

Napríklad nie všetkým onkologickým pacientom sa podľa neho dostane dostatok liekov.

Podpredseda strany a člen zdravotníckeho výboru Richard Raši uviedol, že Slovákov by k očkovaniu motivovali reálne dáta, o ktorých zverejňovanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) aj oficiálne požiadal.

Peňažná výhra podľa neho motivačne na ľudí nepôsobí. „Ale myslím si, že keby sme sa dozvedeli pravdu o slovenských pacientoch, tak možno tieto informácie by sa mohli stať tým faktorom, kedy sa ľudia, ktorí sa zaočkovať dajú, tak urobia z vlastného presvedčenia a presviedčať budú aj iných,“ vyhlásil Raši.

Skrývajú dáta?

Od Lengvarského Hlas-SD chce, aby každý deň podrobne zverejnili, koľkí z nakazených, hospitalizovaných či na prístrojoch sú zaočkovaní. Tieto dáta podľa jeho slov zverejňujú všetky civilizované krajiny a neexistuje žiaden dôvod, prečo by zverejňované nemali byť.

Navyše by takýto motivačný krok nestál Slovensko – na rozdiel od lotérie – nič. Raši však tvrdí, že ich výzvy aj návrhy riešení ministerstvo ako aj celá vláda ignorujú.

Prvý priamy prenos žrebovania očkovacej prémie kritizovali aj ďalší politici, medzi nimi aj koaliční poslanci či mimoparlamentné strany.

Matovič nateraz prisľúbil riešenie jedného z technických problémov, ktorý súvisel s oneskorením vysielania cez internet, doteraz však podrobnosti nepredstavil.

OĽANO reaguje

Napriek mnohým výhradám technického prevedenia televíznej súťaže si koaličné OĽANO myslí, že projekt očkovacej lotérie je úspešný, o čom hovoria aj čísla novoregistrovaných súťažiacich po odvysielaní prvej časti žrebovania. Uviedol to Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Ide o podporný motivačný nástroj (lotéria, pozn. TASR), ktorým chceme prispieť k rýchlejšiemu zaočkovaniu obyvateľstva, a teda ochrániť Slovensko pred zbytočnými úmrtiami, preťažovaním nemocníc, veľkými ekonomickými škodami a spoločenskou paralýzou,“ vymenoval Dojčan. Dodal, že špeciálne od predstaviteľov „nového Smeru“ by koaličné hnutie uvítalo, keby z pandémie nového koronavírusu konečne prestali robiť politiku a začali sa správať k Slovensku zodpovedne.

Vojna charakterov

Dojčan zdôraznil, že „hanbou na hanbu“ je podľa OĽANO Pellegriniho charakter. V jeden deň totiž nemá problém „podliezať antivaxerom“, ako počas výtržností pred budovou parlamentu a druhý deň zase tvrdiť, že podľa neho nástroj na podporu očkovania nie je dostatočný.

Správa sa teda presne tak, ako vždy – bezhodnotovo, kariéristicky, populisticky a podlo. Nehovoriac o tom, že slová o dofinancovaní zdravotníctva z úst pánov Pellegriniho a Rašiho znejú dosť bizarne, keďže dlhé roky asistovali rozkrádaniu zdravotníctva a decimovaniu zdravotníckeho personálu,“ uzavrel Dojčan.

K očkovacej lotérii

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM