Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Hlavný hygienik po rokovaní pandemickej komisie: Nemáme na výber, musíme sprísniť opatrenia!

Pandemická komisia prijala súbor nových ochranných opatrní. Čaká nás ďalší lockdown?

Veronika Hunyadiová Zo Slovenska
Veronika Hunyadiová Zo Slovenska

Hlavný hygienik po rokovaní pandemickej komisie: Nemáme na výber, musíme sprísniť opatrenia!

Pandemická komisia prijala súbor nových ochranných opatrní. Čaká nás ďalší lockdown?

Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Po rekordnom prírastku 1 887 pozitívnych prípadov koronavírusu zasadala v sobotu (10. 10.) Pandemická komisia Vlády SR. Zasadnutie trvalo dlhých šesť hodín.

Musíme sa brániť!

„Keď som sa dnes ráno zobudil, s hrôzou som si prečítal informáciu o 8 800 nových pozitívnych prípadoch v Českej republike a doslova zimomriavky mi prebehli po tele, keď som si predstavil, v akej katastrofickej situácii sa nachádzajú. Neuplynuli dve hodiny a prečítal som si vo svojom maile informáciu o tom, že sme sa vydali tou istou cestou. 1 887 nových pozitívnych prípadov je veľmi vážna situácia a tá tendencia je katastrofálna, lebo nárast o 169 % voči minulému týždňu k tomu istému dňu je niečo, čo nikto z nás určite neočakával,“ povedal premiér po rokovaní pandemickej komisie.

„Záver je jednoznačný. Musíme sa brániť! Musíme sa brániť ako spoločenstvo zodpovedných ľudí, lebo sa nachádzame vo veľmi ťažkej chvíli a tá chvíľa bude ešte ťažšia, lebo to, čo dnes vidíme – počty pozitívnych, je obraz toho, ako sme sa správali pred dvomi týždňami. Je zrejmé, že počty v najbližších týždňoch ešte dramaticky narastú,“ dodal Matovič.

„Nemáme na výber, budeme musieť zaviesť a sprísniť ďalšie opatrenia,“ vyhlásil hlavný hygienik Ján Mikas a vyzval Slovákov, aby opatrenia dodržiavali, inak sa minú účinku a vydáme sa cestou ako Česká republika.

Rozhodne krízový štáb

Opatreniach, na ktorých sa pandemická komisia zhodla, Matovič ani minister zdravotníctva Marek Krajčí konkretizovať nechceli. O ich prijatí rozhodne krízový štáb, ktorý zasadne v nedeľu (11. 10.) o 10.00 hod. Podľa premiéra však budú výrazne prísnejšie.

Krajčí verí, že súbor týchto opatrení krízový štáb podporí. Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa nemajú na výber a musia prijať ďalšie opatrenia, aj keď ešte nevidieť efekt tých, ktoré platia na Slovensku od 1. októbra.

Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín