Hokejoví favoriti postúpili do štvrťfinále

VANCOUVER 24. februára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov štvrtkových stretnutí kvalifikácie o postup do štvrťfinále mužského olympijského hokejového turnaja vo Vancouveri:

Švajčiarsko – Bielorusko 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 13. Sprunger (Wick, Plüss), 28. Domenichelli (Streit), rozhodujúci sam. nájazd Lemm – 1. A. Kaľužnyj (Kosťučenok), 36. K. Zacharov (Ugarov, Stasenko) Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 42:23, rozhodovali: Devorski (Kan.), Ország (SR) – Blumel (ČR), Nowak (USA), 17 397 divákov. Samostatné nájazdy: Déruns 1:0, Antonenko nedal, Lemm 2:0, Meleško 2:1, Rüthemann nedal, S. Kosticyn nedal. Zostavy: Švajčiarsko: Hiller – Streit, Y. Weber, Furrer, von Gunten, Blindenbacher, Sbisa, Diaz, Seger – Paterlini, Plüss, Rüthemann – Ambühl, Déruns, Monnet – Wick, Jeannin, Lemm – Domenichelli, Sannitz, Sprunger Bielorusko: Mezin – Salej, Kosťučenok, Makrickij, Stasenko, Riadinskij, Denisov, Kolosov – Konstantin Koľcov, A. Kaľužnyj, S. Kosticyn – Kulakov, Meleško, Stas – Ugarov, K. Zacharov, Zaďoľonov – A. Michaľov, Antonenko, Demagin

Už po 59 sekundách hry zaváhal brankár Švajčiarska Hiller a nezlikvidoval nevydarené sólo Kaľužného. Bieloruský hokejista odrazený puk napokon prestrčil do bránky a jeho tím viedol. Švajčiari sa hneď snažili vyrovnať, ale podarilo sa im to až v 13. min. Pri presilovke ukázal výbornú prácu s hokejkou vo vzduchu Sprunger a zblízka poslal puk do siete – 1:1. Švajčiari boli síce aktívnejší, ale cez pozornú bieloruskú defenzívu sa nedokázali presadiť. V 27. min neuspel pri sóle Paterlini. O minútu neskôr však už v presilovke stál na správnom mieste Domenichelli, ktorý na dvakrát pretlačil za Mezina Streitovu strelu – 2:1. Dôležitosť presilových hier sa ukázala v 36. min, po Ugarovovom teči sa puk dostal k voľnému Zacharovovi, ktorý ho usmernil do odkrytej bránky a vyrovnal. Oba tímy odvtedy hrali takticky a nechceli urobiť žiadnu chybu. Obrany boli pozorné, útočníci nevedeli nič efektívne vymyslieť. V 64. min išiel na trestnú lavicu Wick, ale najväčšiu šancu si vypracoval jeho tímový kolega Sannitz. Z prečíslenia dvoch na jedného však nevyťažil nič. Švajčiari boli v predĺžení nebezpečnejší, skóre sa nemenilo a rozhodli až samostatné nájazdy. V nich zlikvidoval Hiller pokusy Antonenka i Sergeja Kosticyna a keďže na opačnej strane boli úspešní Déruns a Lemm, Švajčiari sa tešili z postupu do štvrťfinále.

Kanada – Nemecko 8:2 (1:0, 3:1, 4:1)

Góly: 11. J. Thornton (Heatley, Keith), 23. S. Weber (Richards), 24. Iginla (E. Staal, Doughty), 29. Iginla (E. Staal, Boyle), 42. Crosby (E. Staal, Keith), 47. Richards (Morrow, Toews), 52. S. Niedermayer, 57. R. Nash (Pronger) – 37. M. Goc (Ch. Schmidt, M. Müller), 59. Klinge (M. Müller, Hospelt) Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 39:23, rozhodovali: Rönn (Fín.), Rooney (USA) – Fonselius (Fín.), Murphy (USA), 17 723 divákov Zostavy: Kanada: Luongo – S. Weber, S. Niedermayer, Keith, Doughty, Pronger, Boyle, Seabrook – E. Staal, Crosby, Iginla – Heatley, J. Thornton, P. Marleau – Perry, Getzlaf, R. Nash – Toews, P. Bergeron, Richards – Morrow Nemecko: Greiss – Ehrhof, Seidenberg, Ficenec, Sulzer, Holzer, Butenschön, Ch. Schmidt, M. Bakos – Sturm, M. Goc, Hecht – Wolf, Greillinger, Mulock – Tripp, Rankel, Felski – Hospelt, M. Müller, Klinge

Nemci začali zápas zakríknuto a od prvej sekundy sa bránili veľkému kanadskému tlaku. Brankár Roberto Luongo, ktorý nahradil Martina Brodeura, nemal v domácej bránke veľa práce. Jeho náprotivok Greiss držal nemecké nádeje na dobrý výsledok, v 11. min však zužitkoval ideálnu Heatleyho prihrávku Thornton a otvoril skóre. Nemci až po tomto góle prvýkrát ohrozili Luonga. V úvode druhej tretiny sa javorové listy definitívne prestali báť o výsledok. Najskôr preletela cez sieťku bránky strela Sheu Webera, čo si nevšimol na ľade takmer nikto. Kanaďania však pri prerušení hry požiadali o videozáznam, ktorý odhalil, že puk prešiel cez bránkovú čiaru a potom vyletel von cez jednu z dier v sieti. O minútu neskôr domáci využili vďaka dôrazu Iginlu pred bránkou aj presilovku – 3:0. Útočník Calgary pridal aj ďalší gól a aj keď Crosby potom nepremenil trestné strieľanie a Goc znížil, na ľade existovalo iba jedno mužstvo. Nemci za favoritmi nestíhali. Kanaďania v exhibičnom tempe pridali v tretej dvadsaťminútovke ďalšie štyri góly. Posledné slovo patrilo po brejku Klingemu, ale ten už iba kozmeticky upravil skóre na 2:8.

Česko – Lotyšsko 3:2 po predĺžení (2:0, 0:0, 0:2 – 1:0)

Góly: 6. Rolinek (Kuba, Havlát), 12. Fleischmann (Krejčí, Červenka), 66. Krejčí (Fleischmann) – 53. Cipulis (Niživijs, K. Redlihs), 57. M. Redlihs (Berzinš, Darzinš) Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 50:26, rozhodovali: McCreary (Kan.), Reiber (Švajč.) – M. NOVÁK (SR), Winnekens (Nem.), 5448 divákov Zostavy: Česko: Vokoun – Židlický, Kuba, R. Polák, T. Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák – Erat, Plekanec, Eliáš – Jágr, Čajánek, M. Michálek – Červenka, Krejčí, Fleischmann – Havlát, Vašíček, Rolinek Lotyšsko: Masalskis – Skrastinš, K. Redlihs, Rekis, Pujacs, Bartulis, Sotnieks, Lavinš – Karšums, Šprukts, Ankipans – Vasiljevs, Niživijs, Cipulis – Darzinš, Berzinš, M. Redlihs – Daugavinš, Meija, Širokovs

Český tím začal aktívne, čo mu v 5. min prinieslo presilovku. V nej od modrej čiary tvrdo vystrelil obranca Kuba, pred bránkou sa najlepšie zorientoval Rolinek a odrazený puk poslal za chrbát Masalskisa – 1:0. Lotyši sa postupne spamätávali a mali aj šance, ale opäť udrelo na druhej strane. Krejčí našiel Fleischmanna a ten spomedzi kruhov prestrelil lotyšského gólmana – 2:0. O necelé dve minúty neskôr Čajánek trafil žŕdku. Po tomto okamihu tempo hry trochu opadlo. Obe mužstvá si vypracovali niekoľko šancí, ale obaja brankári boli pozorní. V prvej polovici druhého dejstva Lotyši nevyužili poldruhaminútovú presilovku o dvoch korčuliarov. Masalskis sa potom vytiahol pri pokuse Havláta, po strele Vašíčka zastavila puk konštrukcia bránky. Ešte pred druhou sirénou svoje šance nevyužili Červenka a Krejčí. V druhej tretine z hry odstúpil český útočník Jaromír Jágr, ktorého v druhej formácii nahradil Havlát. Lotyšom sa podarilo skorigovať v 53. min, keď Cipulis vyhral súboj pred bránkou a prekonal Vokouna. To zverencov Olegsa Znaroksa nabudilo a v 57. min sa im podarilo vyrovnať M. Redlihsom. Do konca III. tretiny sa už ani jednému zo súperov nepodarilo skórovať a muselo sa predlžovať. V 66. min rozhodol o postupe Čechov Krejčí.

Slovensko – Nórsko 4:3 (3:1, 0:2, 1:0)

Góly: 8. Handzuš (Gáborík, Marián Hossa), 10. Gáborík (Demitra, Chára), 19. Zedník (Stümpel, Pálffy), 49. Šatan (Ľ. Višňovský, Zedník) – 19. Zuccarello Aasen (Holos), 28. Vikingstad (Thoresen, Zuccarello Aasen), 40. Bastiansen (Olimb, Thoresen). Vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše: Tollefsen (Nór.) na 5+DKZ za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 40:19, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Joannette (Kan.) – Kiča (Ukr.), Losier (Kan.), 17 583 divákov Zostavy: Slovensko: Halák – Meszároš, Chára, Ľ. Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera – Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa – Pálffy, Stümpel, Gáborík – Zedník, Handzuš, Bartečko (7. Cibák) – Šatan, T. Kopecký, Radivojevič Nórsko: Grotnes – Trygg, T. Jakobsen, Holos, Tollefsen, Bonsaksen, Lund – Zuccarello Aasen, Vikingstad, Thoresen – J. Andersen, Hansen, Roymark – Olimb, Bastiansen, Holtet – K. Forsberg, Spets, Laumann Ylven

Prvú tretinu výrazne poznačil už v 7. min hrubý faul nórskeho obrancu Tollefsena na hlavu Bartečka, po ktorom sa slovenský útočník ocitol v kaluži krvi a neskôr na nosidlách mimo hracej plochy. Slováci päťminútovú presilovku potrestali dvoma gólmi, ktorých autormi boli v 8. min Handzuš a v 10. min Gáborík. Handzuš dorážal pred brankárom strelu Gáboríka a kanonier Rangers neskôr šikovne strčil hokejku do skvelej prihrávky Demitru. Ešte predtým mohol pridať gól aj Pálffy, ale jeho nájazd sa skončil na konci pravého betónu brankára Grotnesa. Nóri nečakane udreli v 19. min, keď Zuccarello Aasen využil zakrytý výhľad Haláka a strelou spoza obrancu Jurčinu znížil na 1:2. Slovenskí hokejisti sa rýchlo otriasli a vzápätí využili aj druhú presilovku v stretnutí. Po prihrávke Stümpela spoza bránky bol úspešný Zedník – 3:1. Slováci v prvej tretine prestrieľali Nórov 21:2. Nerovný súboj mal pokračovať aj v druhej dvadsaťminútovke, no napokon to bolo inak. V 23. min totiž Halák zachraňoval po strele Olimba a v 28. min už najlepší strelec Nórska na olympijskom turnaji Vikingstad síce pukom odrazeným od jeho korčule, ale predsa len znížil na 2:3. Severanom narástli krídla a keďže Slováci prestali korčuľovať, ich súper začal mať navrch. V 35. min Halák skryl v lapačke jedovku Thoresena a keď slovenskí hráči v následnej presilovej hre prakticky vôbec nevystrelili na bránku, diváci sa už jasne priklonili na stranu nefavorita. Záverečné sekundy druhej tretiny v slovenskom podaní pripomínali zlý sen. Filcovi zverenci sa nechali zatlačiť a doslova si vypýtali vyrovnávajúci gól. Pätnásť sekúnd pred koncom ešte Olimb sám pred Halákom neuspel, ale jednu desatinu sekundy pred sirénou slovenského brankára napokon prekonal strelou zápästím úplne voľný Bastiansen – 3:3. Slovenský budíček dlho neprichádzal ani v záverečnej tretine. Rozohrávke chýbala myšlienka a aktívna nórska defenzíva prakticky nedovoľovala slovenským hráčom dostať sa do nejakých šancí. Cestu z predpeklia ukázal svojim spoluhráčom až v 49. min Šatan, ktorý šikovne vložil hokejku do prihrávky Višňovského a dostal Slovensko do vedenia – 4:3. Pokoj na slovenské hokejky to však neprinieslo. Nóri prekypovali bojovnosťou, energiou a šesť minút pred koncom po neprehľadnej situácii pred Halákom skackajúci puk takmer usmernili za jeho chrbát. Vzápätí vypálil od modrej čiary obranca Trygg, ale Halák utlmil puk na svojej hrudi. Nóri bojovali ako o život, v závere Slovákov uzamkli v obrannom pásme, odvolali brankára, no vyrovnať sa im už nepodarilo.