Ilustračný obrázok k článku Holý nebol jediný politik, kto dostal výnimku z opatrení: Mikasov úrad ich udelil až 9-tisíc!
Zdroj: TASR

Holý nebol jediný politik, kto dostal výnimku z opatrení: Mikasov úrad ich udelil až 9-tisíc!

Výnimku z opatrení po prekročení hraníc vydal hlavný hygienik takmer 9-tisíckrát. Udelená bola prezidentke i premiérovi.

Aktualizované Správy
Aktualizované Správy

Holý nebol jediný politik, kto dostal výnimku z opatrení: Mikasov úrad ich udelil až 9-tisíc!

Výnimku z opatrení po prekročení hraníc vydal hlavný hygienik takmer 9-tisíckrát. Udelená bola prezidentke i premiérovi.

Ilustračný obrázok k článku Holý nebol jediný politik, kto dostal výnimku z opatrení: Mikasov úrad ich udelil až 9-tisíc!
Zdroj: TASR

Úrad verejného zdravotníctva mal od apríla do decembra 2020 udeliť takmer 9-tisíc individuálnych výnimiek z opatrení po prekročení hraníc. Informoval o tom Denník N.

Výnimky z pracovných dôvodov

Opatrenia tak nemuselo dodržiavať oveľa viac ľudí, ako nedávno avizoval premiér Igor Matovič. Ten v sobotu v relácii RTVS Sobotné dialógy uviedol, že od úradu dostalo výnimky z rôznych dôvodov viac ako 500 ľudí. Mrzí ho, že Holý nepriznal novinárom hneď, že mal takúto výnimku. „Volal som s ním a povedal mi, že túto výnimku si uplatnil len 13. decembra a odvtedy už nie,“ spresnil premiér.

„Výnimky, najmä z pracovných dôvodov, čiže na služobné cesty, podľa stanoviska hlavného hygienika dostali aj ministri Budaj, Sulík, Korčok, Mičovský a Holý,“ píše Denník N, podľa ktorého mala výnimku dostať aj prezidentka Zuzana Čaputová či premiér Igor Matovič z dôvodu služobných ciest.

Kvôli služobným cestám si mali výnimku uplatniť aj členovia delegácie vrátane viacerých novinárov. Štefan Holý mal podľa zistení Denníka N dostať viacero výnimiek pri príchode na Slovensko. O poslednú, ktorú stiahol, mal žiadať na 8. januára.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR uviedol, že jedna výnimka pritom mohla zahŕňať aj viac ľudí, povedala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková v stanovisku k individuálnym výnimkám vo „vyhláške o hraniciach“.

Aj súkromné dôvody

Dôvody na ich udelenie boli pracovné aj súkromné. „Rodinné dôvody boli odhadom v 2000 prípadoch. Starostlivosť o maloleté dieťa a príbuzných bola ako dôvod uvedená minimálne v 300 prípadoch,“ spresnila s tým, že úrad nie je kompetentný posudzovať, respektíve zamietať, tieto žiadosti. Toto patrí do pôsobnosti jednotlivých členov vlády.

Račková zopakovala, že ÚVZ SR otvorí problematiku výnimiek na najbližšom ústrednom krízovom štábe. „Ak by boli obmedzené alebo zrušené, privítame to. Chápeme, že občania môžu akékoľvek výnimky vnímať citlivo,“ doplnila.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD rozšíri trestné oznámenie na premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a iných členov vlády, ktoré plánuje podať. V súvislosti so šírením nákazlivej choroby hovorí napríklad o vicepremiérovi Štefanovi Holom (Sme rodina). Ďalších členov vlády menovať nechcel.

Zároveň sa pýta na dátum udelenia výnimky z povinného testovania a karantény po návrate zo zahraničia Holému. Obáva sa, že bola daná účelovo dodatočne. Výnimku označil za zbytočnú, rovnako ako Holého.

Holý sa bráni

Aktualizované 17:55 Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) odmietol, že by pri udelení individuálnych výnimiek šlo o osobitné zaobchádzanie zo strany Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR voči jeho osobe. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR.

„Výnimka z povinnosti disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 mi bola udelená na jednorazové prekročenie hranice,“ spresnil.

Ďalej uviedol, že od 13. decembra si žiadnu takúto výnimku už neuplatňuje, keďže disponuje lekárskym potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19.

Vicepremiér zdôraznil, že sa v tejto súvislosti držal platných právnych predpisov a udržiaval platné ustanovenia ÚVZ SR. „Takýchto výnimiek boli podľa mojich vedomostí na žiadosť rôznych členov vlády udelené stovky, možno tisíce,“ podotkol.

Úrad verejného zdravotníctva dnes informoval, že vicepremiér Holý od novembra 2020 požiadal o šesť výnimiek: 20. novembra, 27. novembra, 4. decembra, 11. decembra, 18. decembra a 8. januára 2021.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

MINISTERSTVÁ VLANI POŽIADALI O VYŠE 8800 INDIVIDUÁLNYCH VÝNIMIEK ℹ Od apríla do decembra 2020 sme udelili vyše 8800...

Posted by Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky on Monday, January 11, 2021

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie