TOS Cestovanie

HOROR v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov: Premnožili sa tam ZMUTOVANÉ šváby!

Objavujú sa aj na miestach ako sú hotely, reštaurácie a bary. Pohľad na nich desí mnohých turistov.

Ilustračný obrázok k článku HOROR v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov: Premnožili sa tam ZMUTOVANÉ šváby!
Zdroj: Dnes24.sk/DALL-E (umelá inteligencia)

„Blíži sa leto plné švábov,“ varoval generálny riaditeľ španielskej Národnej asociácie spoločností zaoberajúcich sa environmentálnym zdravím (ANECPLA) Jorge Galvan. Upozornil na to portál Fakt.pl.

Španielsko je pritom krajinou, ktorá je dovolenkovou voľbou číslo jedna aj pre mnohých Slovákov.

Očakáva sa, že invázia tohto hmyzu do istej miery ovplyvní cestovných ruch. O zmutovaných šváboch informujú totiž médiá po celom svete.

Neporaziteľné

Ako uvádza španielska organizácia, hmyz je takmer „neporaziteľný“ a kvôli genetickým mutáciám je čoraz ťažšie sa ho zbaviť. Chemikálie schválené EÚ vraj už nefungujú a hmyz sa množí najmä v stravovacích zariadeniach.

Podľa odborníkov nárast počtu švábov súvisí s rastúcimi teplotami a klimatickými zmenami. „Hmyz ako ploštice či šváby v tomto prípade exponenciálne urýchľuje svoj životný cyklus,“ ozrejmil šéf ANECPLA.

Skontrolujte kufor

Jednou z hlavných hrozieb, ktoré šváby predstavujú, je šírenie baktérií a vírusov. Asociácia vyzvala bary, reštaurácie a hotely, aby konali rýchlo, ak zaznamenajú akékoľvek náznaky výskytu švábov.

Turisti by si mali zakaždým dôkladne skontrolovať batožinu, aby si z dovolenky nepriviezli nechcených pasažierov vo forme nepríjemného hmyzu aj domov.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM