ts Zo Slovenska

Hrozí nám leto s rúškom v bazéne? Kúpacia sezóna bude tento rok iná

Česi budú musieť v areáli kúpalísk nosiť rúška, ktoré si budú môcť zložiť len pri vstupe do bazéna. Bude to tak aj u nás?

Ilustračný obrázok k článku Hrozí nám leto s rúškom v bazéne? Kúpacia sezóna bude tento rok iná
8
Galéria
Zdroj: TASR

Letná kúpacia sezóna bude tento rok iná, než na akú sme boli zvyknutí. Môže za to pandémia nového koronavírusu, s ktorou Slovensko bojuje od marca tohto roku.

S rúškom na kúpalisko

Je vysoko pravdepodobné, že okrem plaviek a krému s ochranným faktorom budeme toto leto potrebovať ďalší doplnok – rúško. Málokto si ale vie predstaviť opaľovať sa s týmto nepohodlným kúskom látky na tvári, nieto ešte plávať s ním v bazéne.

V rámci štvrtej fázy uvoľňovania opatrení sa hovorilo len o vnútorných plavárňach, ktoré sú otvorené len pre športové kluby. Čo sa týka kúpalísk, ich otvorenie bude podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího záležať na rozhodnutí hlavného hygienika SR a expertnej epidemiologickej skupiny a závisieť bude najmä od toho, ako zvládneme štvrtú fázu uvoľňovania opatrení. „Za mňa, čo sa týka exteriérových kúpalísk, môžem povedať, že tie uvoľnenia určite prídu,“ podotkol.

Zatiaľ čo verejné kúpaliská v Česku otvárajú už budúci týždeň, mnohé slovenské mestá stále nemajú presný termín, niektoré dokonca tento rok ani neotvoria. Stále nevieme ani to, či v areáli kúpalísk budeme musieť nosiť rúška a aká bude maximálna kapacita rekreantov.

Otvorenie kúpalísk

Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy (STARZ) na základe stanovených podmienok zabezpečila otvorenie vonkajšieho športoviska Športovo-rekreačného areálu Harmincova s multifunkčným ihriskom a detským ihriskom a vnútornej plavárne Pasienky, pričom vstup majú umožnený v zmysle regulácie len reprezentanti SR a členovia športových klubov pre účely tréningu.

Kedy budú pre verejnosť otvorené kúpaliská, stále jasné nie je. „Na základe k 22. máju 2020 dostupných informácií by možno mohlo prísť v priebehu mesiaca jún k ďalšiemu uvoľneniu protiepidemio­logických opatrení súvisiacich s exteriérovými kúpaliskami v Bratislave. Sme pripravení na tvorbe novej regulácie spolupracovať s verejnými autoritami. Máme totiž spoločný cieľ, aby bola prípadná nová regulácia najmä realizovateľná v praxi a zabezpečila zdravie, bezpečnosť, hygienu, ale i komfort návštevníkov všetkých letných kúpalísk, ktoré má nielen STARZ v správe,“ uviedla pre Dnes24.sk vedúca útvaru marketingu a športu Michaela Velická.

V druhom najväčšom slovenskom meste je vedenie o čosi konkrétnejšie. Primátor Košíc Jaroslav Polaček predpokladá otvorenie verejných kúpalísk už v júni. „Naším cieľom je, aby sme s prichádzajúcim letom a teplom splnili všetky podmienky a pravidlá a mohli sme kúpaliská otvoriť,“ povedal s tým, že pripravujú všetky technické náležitosti tak, aby kúpalisko na Rumanovej v Mestskom parku mohli otvoriť 19. júna a kúpalisko Červená hviezda okolo 29. júna.

Keď sa u nás otvoria verejné kúpaliská, v praxi by prísne hygienické opatrenia mohli vyzerať podobne, ako u našich českých bratov. Česi budú musieť v areáli kúpalísk nosiť rúška, ktoré si budú môcť zložiť len pri vstupe do bazéna. Zníži sa maximálny počet návštevníkov, rekreanti budú musieť dodržiavať rozostupy a zvýšenú hygienu. Informuje o tom postál iDnes.cz.

Či budú opatrenia na slovenských kúpaliskách rovnaké, k dnešnému dňu jasné nie je. „Konkrétna podoba opatrení v ďalšom období bude v zmysle odporúčaní konzília odborníkov rozpracovaná v čase, keď to bude aktuálne,“ uviedol hovorca Úradu verejného zdravotníctva SR Marek Eliáš.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM