Zo Slovenska

Hydinári sú ZÚFALÍ: Slovenská hydina mizne z pultov obchodov! Budeme viac dovážať?

Z dôvodu rastu cien krmív vzrástli počas roku 2021 aj ceny jednodňových kurčiat o 5 %. Pri vajciach z klietkových chovov sa náklady na jedno vajce medziročne zvýšili z 8 centov na 8,8 centa.

Ilustračný obrázok k článku Hydinári sú ZÚFALÍ: Slovenská hydina mizne z pultov obchodov! Budeme viac dovážať?
Zdroj: TASR/František Iván

Situácia na Slovensku v chove a spracovaní hydiny je už dlhodobo nepriaznivá a aj v roku 2021 sa neustále zhoršuje. Informoval o tom v utorok na brífingu riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.

Rast výrobných nákladov

„Od začiatku tohto roku zaznamenávame neustály rast výrobných nákladov v chove hydiny. Či už sú to ceny energií, pohonných látok, ceny práce spôsobené rastom minimálnej mzdy, príplatkami počas sviatkov a za prácu v noci, nemalé boli aj náklady na dezinfekčné prostriedky a iné protipandemické opatrenia,“ priblížil.

Najvýraznejší nárast podľa Molnára však zaznamenávajú hydinári u cien kŕmnych zmesí pre hydinu. Každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydine, pretože náklady na krmivá predstavujú 59 % všetkých nákladov spojených s výkrmom hydiny a 45 % všetkých nákladov pri produkcii vajec.

Drahšie kurčatá

Od začiatku roku 2021 vzrástli ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 20 % a spôsobili rast nákladov na chov hydiny o 8 centov/kilogram (kg). Z dôvodu rastu cien krmív vzrástli počas roku 2021 aj ceny jednodňových kurčiat o 5 %.

„Medziročne sme zaznamenali aj rast mzdových nákladov o 10 %. Medziročne sme evidovali rast výrobných nákladov v chove hydiny o 10 centov/kg živej hydiny z 0,82 eura na 0,92 eura. Na prelome rokov 2021 a 2022 očakávame ďalší rast výrobných nákladov minimálne o 7 centov/kg. Tento nárast bude spôsobený ďalším rastom cien kŕmnych zmesí, jednodňovej hydiny, mzdových nákladov, cien elektrickej energie a plynu,“ upozornil.

Drahšia výroba

Zvyšovanie výrobných nákladov podľa Molnára pociťujú výrazne aj chovatelia nosníc. Medziročne zaznamenali nárast nákladov na produkciu vajec o 10 %. Pri vajciach z klietkových chovov sa náklady na jedno vajce medziročne zvýšili z 8 centov na 8,8 centa.

Výrobné náklady sa zvýšili aj v sektore spracovania hydiny z dôvodu rastu ceny jatočnej hydiny, mzdových nákladov, ako aj nákladov za obalové materiály. Medziročne sa náklady na výrobu kuracích rezňov zvýšili z 3,74 eura/kg na 3,95 eura/kg.

Mizne z pultov

Zdôraznil, že v prípade, ak nepríde k prijatiu účinných a dlhodobých opatrení na ochranu a podporu domáceho hydinového mäsa a vajec, v najbližšom období bude produkcia živej jatočnej hydiny a hydinového mäsa na Slovensku naďalej rapídne klesať a sebestačnosť sa môže dostať iba na úroveň okolo 30 %.

„Máme dôvodné obavy, že veľké množstvo chovateľov hydiny bude musieť pri súčasnom vývoji výrobných nákladov a odbytových cien ukončiť svoju činnosť a príde k výraznému poklesu spracovania slovenskej hydiny. Rovnako výrazne poklesne aj podiel slovenského hydinového mäsa na pultoch obchodov. Naopak, prebaľovanie a dovozy zahraničného hydinového mäsa budú výrazným spôsobom narastať,“ dodal Molnár.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM