MAK Správy Zo Slovenska

Matovič Kisku do vlády chce. Kollár je otázny, posty však nerozdeľujú

Matovič aj Kiska chcú protikorupčnú jednotk na monitorovanie správanie nominantov a členov vlády.

Ilustračný obrázok k článku Matovič Kisku do vlády chce. Kollár je otázny, posty však nerozdeľujú
Zdroj: TASR

Stranu Za ľudí by hnutie OĽaNO veľmi rado získalo do vlády. Po stretnutí s predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom to uviedol líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je stále v rámci možnosti vytvoriť štvorkoalíciu optimista.

Podľa jeho slov však nešlo na utorkovom stretnutí o presviedčanie, aby vznikla štvorkoalícia aj s hnutím Sme rodina. Skôr podľa neho s Kiskom hovorili o možnosti zabrániť niečomu, z čoho teraz vznikajú isté obavy. „Hovorili sme spolu o vzniku akejsi protikorupčnej jednotky, ktorá by pozorne monitorovala správanie nominantov a členov vlády,“ povedal Matovič.

Kiska takúto myšlienku prijíma, zopakoval, že rozumie snahe vytvoriť ústavnú väčšinu, zopakoval však tiež, že by uprednostnil vládu bez Borisa Kollára. Podľa neho v strane Za ľudí existujú pochybnosti o „určitých menách a skutočnostiach“, ktoré sa s hnutím Sme rodina spájajú.

Spochybňujú Kollárových expertov

„Máme dohodnuté ďalšie stretnutie v priebehu dvoch dní, ešte pred štvrtkovým (5. 3.) predsedníctvom našej strany, ktoré mi má autorizovať rokovanie o koalícii. Položil som otázky, na ktoré mi má Igor Matovič odpovedať,“ povedal.

Či sa výhrady týkajú ekonomického experta Sme rodina a presadzovania výstavby nájomných bytov, ako to naznačil šéf SaS, ani jeden nepotvrdil. „Potrebujeme, aby sme i veci neodkazovali cez médiá,“ zdôraznil Matovič.

Prípadné otvorenie hodnotových otázok v budúcej vláde je podľa Matoviča o dohode budúcich koaličných strán. „Naďalej zo strany OĽaNO platí, že nepôjdeme do vlády, ktorá chce presadiť registrované partnerstvá či napríklad uvoľnenie drogovej politiky. Áno, sú tu otázky zvýšenej ochrany života, kde si myslíme, že by nemali byť poslanci limitovaní, aby nepredkladali návrhy. Chceme však uistiť liberálnejšiu časť spoločnosti, že nechceme vzbudzovať dojem, že sa vraciame do stredoveku, a prijímať niečo, čo by malo byť Achillovou pätou budúcej koalície,“ povedal Matovič.

O obsadení postov budúcich ministrov Kiska povedal, že ministrom by mal byť čo najväčší možný odborník s morálnou integritou. „Žiadne mená ani posty však dohodnuté nie sú,“ zdôraznil Matovič.

Matovič sa ako víťaz sobotných (29. 2.) volieb už neformálne stretol s predsedom SaS Richardom Sulíkom i s lídrom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom. V pondelok (2. 3.) absolvoval aj stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Hlava štátu na stretnutí avizovala, že prijme i lídrov SaS, Za ľudí a Sme rodina a ak sa potvrdí, že tieto subjekty majú záujem ísť do koalície, poverí Matoviča zostavením vlády.

Ste spokojní s výsledkami parlamentných volieb?

áno 44.4%
nie 42.4%
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie