Veronika Ondo-Cholewová Správy Zo Slovenska

Smerácky nominant v drese Sme rodina nesmie byť minister, tlačia na Matoviča ochranári

Občianska iniciatíva My sme les zverejnila prosbu adresovanú predsedovi OĽaNO.

Ilustračný obrázok k článku Smerácky nominant v drese Sme rodina nesmie byť minister, tlačia na Matoviča ochranári
Zdroj: TASR

Členovia My sme les zverejnili na svojej sociálnej sieti vyhlásenie k výsledku volieb a prosbu smerujúcu k víťazovi volieb.

„Ďakujeme všetkým voličom, ktorí sa zúčastnili volieb a pri svojom rozhodovaní brali ohľad aj na problematiku životného prostredia. Ďakujeme všetkým, ktorí volili zelených kandidátov a kandidátky. Zdá sa, že Slovensko sa konečne zbavilo arogantnej vlády SMER-u, ktorá 12 rokov devastovala životné prostredie a naše lesy. Aj v tejto vysoko aktuálnej a najmä pre každého z nás nesmierne dôležitej téme, je teda konečne šanca na zmenu, ktorú očakávame od novej vlády,“ zverejnila iniciatíva My sme les.

Ako ďalej uviedli, dôležité pre každého obyčajného človeka bude komu pripadne rezort životného prostredia a pôdohospodárstva. „Naším záujmom bolo a vždy bude chrániť slovenskú prírodu, lesy a národné parky. Považujeme to aj s ohľadom na prebiehajúcu klimatickú zmenu za základný pilier ochrany zdravia a majetku ľudí a aj hodnoty našej krajiny – Slovenska.“

„Preto by sme chceli apelovať na rodiacu sa koalíciu, aby brala na tieto skutočnosti ohľad a NEZVERILA TIETO REZORTY STRANE SME RODINA, ktorá o to javí záujem.“

Iniciatíva My sme les pokračuje, že odborník na túto oblasť Ján Mizerák ešte ako generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR navrhoval také kontroverzné opatrenia, ako odstrel polovice populácie slovenských medveďov či ťažbu dreva v mediálne známych tatranských rezerváciách – v Tichej a Kôprovej doline.

„Ako vtedajší nominant strany SMER bol dosadený na post riaditeľa ŠOP s cieľom paralyzovať činnosť štátnych ochranárov a umožniť tak drevárskej lobby ťažbu dreva v chránených územiach. O tom svedčia desiatky vyhodených špičkových odborníkov, aj odvolaní riaditelia národných parkov, ktorí pod zámienkou reorganizácie museli opustiť Štátnu ochranu prírody,“ podľa ich informáciíí sa navyše netají ani tým, že sú mu blízke manažmentové opatrenia aj v najvyššom – 5. stupni ochrany. Jeho obľúbené hobby je podľa ich slov poľovníctvo.

„Prosíme preto predsedu strany OĽaNO Igora Matoviča, ktorý bude zostavovať novú vládu, aby k otázke životného prostredia pristupoval citlivo a zodpovedne. Navrhujeme nezveriť rezorty ŽP a pôdohospodárstva do rúk tým, ktorí budú s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať v devastácii nášho prírodného bohatstva.“

Reakcia Matoviča

Podľa slov budúceho premiéra je snahou všetkých strán budúcej koalície, aby posty v novej vláde obsadili nezávadné osoby. Tiež však jedným dychom dodáva, že je to priama otázka na Sme rodina, ak im teda pripadne post na ministerstve životného prostredia.

„Nemali by sme ľudí popravovať cez tlačové konferencie,“ vraví Matovič s tým, že meno Jána Mizeráka bude dôkladne zvažovať.

„Našim spoločným cieľom je postaviť takú vládu, ktorá bude morálne nespochybniteľná. Ak niekto pochybil, nebolo by správne, aby bol nominovaný alebo aby sme si my pred tým zatvárali oči. To by bola presne tá politika "našich ľudí“ alebo " vyhraj voľby, môžeš všetko". Takúto hru hrať nebudeme, to môžem sľúbiť," doplnil Matovič.

„Žiadne meno nie je dohodnuté, kým sa nedohodnú všetky strany,“ uzavrel budúci premiér.

Je Igor Matovič dobrý premiér?

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie