Magazín

Instagram oslavuje narodeniny: Na 10. výročie prináša malé prekvapenie + KVÍZ

Instagram zmenil životy viac ako miliarde ľudí po celom svete. Obľúbená sociálna sieť je tu s nami už 10 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Instagram oslavuje narodeniny: Na 10. výročie prináša malé prekvapenie + KVÍZ
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

V utorok 6. októbra uplynulo 10 rokov od sprístupnenia aplikácie Instagram pre zariadenia od Apple. Používatelia telefónov s Androidom si museli počkať. V tej dobe netradičná novinka sa na ich platformu dostala až 3. apríla 2012. Od toho momentu rástla sociálna sieť raketovým tempom.

Miliarda používateľov

Pôvodne malý projekt Kevina Systroma a Mikea Kriegera si postupne podmanil celý svet.

V decembri 2010 mal Instagram prvý milión registrovaných používateľov. Vo februári 2013 dosiahol už na 100 miliónov používateľov a v roku 2018 prekonal magickú hranicu, keď ho používala už jedna miliarda ľudí.

ZAUJÍMAVOSŤ: Pôvodne mal byť Instagram geolokačnou aplikáciou podobnou Foursquare. Tvorcovia z nej však napokon odstránili takmer všetky funkcie až ostala jediná – zdieľanie fotografií.

Popularitu jednoduchej a užívateľsky prívetivej aplikácie si všimol aj internetový gigant. Reč je o spoločnosti Facebook. Tá v roku 2012 kúpila Instagram, ktorý mal vtedy len 13 zamestnancov, za rekordnú jednu miliardu amerických dolárov.

Narodeninový darček

Dnes je Instagram virtuálnou nástenkou, na ktorej sa prezentujú komerčné spoločnosti, športovci a športové kluby, umelci a jednoducho každý, kto chce podporiť svoju značku spôsobom hodným 21. storočia.

Pôvodný formát štvorcových fotografií s rozmerom 640 × 640 bodov je už dávno zabudnutý. Postupne pribúdali nové funkcie, a tak si dnes môžeme užiť videá, živé vysielanie, príbehy a aj chatovať s priateľmi.

Instagram si pri príležitosti 10. výročia pripravil aj malé prekvapenie. To vám ponúka možnosť nastaviť si na domovskú obrazovku telefónu niektorú z pôvodných ikon aplikácie.

V menu nastavení stačí potiahnuť prstom z hornej strany displeja smerom dole. Následne uvidíte ponuku rôznych ikon aplikácie, ktoré si môžete nastaviť. Na výber je dokonca aj úplne prvá ikona, ktorú dostal Instagram pri svojom spustení 6. októbra 2010. Nastaviť si môžete aj ikonu s názvom „Krycí názov“, ktorú mala pracovná verzia Instagramu ešte pred jeho uvedením na trh.

Článok pokračuje pod fotografiou.

Myslíte si, že Instagram vás už nemá čím prekvapiť? Otestujte sa v našom kvíze!

Kliknite SEM: Populárny Instagram sa v mobiloch udomácnil pred 10 rokmi

V kvíze sa vám postupne zobrazí 10 otázok. Ku každej máte na výber z troch možností, správna je, samozrejme, vždy len jedna. Avšak pozor, na odpoveď na každú otázku máte len 15 sekúnd.

Ak nestihnete odpovedať v limite, otázka bude hodnotená ako nezodpovedaná. Kvíz bude okamžite vyhodnotený a vy zistíte, na koľko otázok ste odpovedali správne.

Testujte a bavte sa

Kvíz môžete kedykoľvek opakovať a vylepšovať si svoje skóre. Výsledok kvízu môžete jednoducho, jediným kliknutím, zdieľať na Facebooku a pochváliť sa ním i vaším priateľom.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie