MAK Správy Technológie

Voľby zastupiteľstva, starostu alebo primátora cez internet? Možno už tie ďalšie

Najväčšiu časť nákladov na voľby tvoria výdavky pre obce na zabezpečenie činnosti okrskových volebných komisií.

Ilustračný obrázok k článku Voľby zastupiteľstva, starostu alebo primátora cez internet? Možno už tie ďalšie
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Náklady by mohlo znížiť elektronické hlasovanie. To by navyše mohlo zvýšiť volebnú účasť. Myslí si to IT expert Matej Michalko zo spoločnosti Decent.

Poukazuje, že na Slovensku nie je elektronické hlasovanie predovšetkým pre obavy z bezpečnosti. „Jedným z princípov volieb je tajnosť hlasovania. Aby ľudia mohli voliť z pohodlia domova, museli by mať dostatočne spoľahlivé šifrovanie, aby váš hlas nebolo možné priradiť k vašej identite,“ vysvetlil Michalko.

Bezpečnosť

Na Slovensku by sme si podľa neho mohli elektronické voľby vyskúšať najskôr pri lokálnych hlasovaniach o komunitných otázkach. Pokiaľ ide o obavy z manipulácie volieb, občania by sa podľa Michalka báť nemuseli.

„Napríklad s technológiou blockchain bude takmer nemožné zmanipulovať výsledky. Údaje uložené v blockchainovej databáze sa súčasne nachádzajú na obrovskom množstve počítačov a pre hackerov by bolo nesmierne nákladné a komplikované údaje v takejto databáze zmeniť,“ vysvetlil.

Dodal, že Slovensko by sa mohlo pri elektronických voľbách inšpirovať Estónskom, ktoré má ako jediná krajina Európy zavedené elektronické hlasovanie. Na voľbu im stačí podľa jeho slov počítač s pripojením na internet, občiansky preukaz a aktualizovaný antivírus. Môžu využiť aj mobilnú verziu preukazu.

„Tajnosť volieb je zachovaná vďaka šifrovaniu, ktoré vedia čítať iba tri osoby, pričom každý z nich má iba časť šifrovacieho kľúča. Systém zaznamenáva, že občan volil, meno a IP adresa sú zašifrované, do pomyselnej urny idú hlasy bez osobných údajov,“ opísal Michalko.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie