Webnoviny - Svet

Ivan Gašparovič opäť nepodpísal zmrazenie platov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič opätovne nepodpísal zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.

„Národná rada Slovenskej republiky neakceptovala pripomienku prezidenta Slovenskej republiky a zákon prijala v pôvodnom znení,“ odôvodnil rozhodnutie hlavy štátu hovorca prezidenta SR Marek Trubač.

Platy poslancov, členov vlády ani prezidenta v roku 2012 neporastú. Národná rada SR 21. decembra opätovne schválila novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorú do parlamentu vrátil prezident Ivan Gašparovič.

Za zmrazenie hlasoval parlament naprieč politickým spektrom a odobril ho hlasmi všetkých 134 prítomných poslancov.

Plénum pri hlasovaní nerešpektovalo prezidentovu pripomienku k novému ustanoveniu, podľa ktorého budú mať zákonodarcovia nárok na plat už odo dňa zvolenia a nie od zloženia sľubu, ako to bolo doteraz.

Za schválenie Gašparovičovej pripomienky hlasovalo len sedem zákonodarcov. Gašparovič pri vrátení novely argumentoval znením rokovacieho poriadku, podľa ktorého sa poslanec ujíma mandátu zložením sľubu.

„Ak by poslanec odmietol zložiť sľub alebo zložil sľub s výhradou, malo by to podľa ústavy za následok stratu mandátu,“ napísala hlava štátu v odôvodnení.

Poslanec za Smer-SD Miroslav Číž považuje takéto odôvodnenie za nepochopiteľné. „Jednoznačne mandát vzniká zvolením. Prvý mesiac po voľbách je obdobie najintenzívnejšej činnosti,“ tvrdí Číž.

Sudcom i prokurátorom na plat nesiahnu

Odmeny sa zmrazia aj predsedovi a podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu, generálnemu prokurátorovi, ombudsmanovi, vedúcim ústredných orgánov štátnej správy a štátnym zamestnancom vo verejnej funkcii. Neporastú ani náklady na poslaneckých asistentov a kancelárie.

Zmrazenie platov sa naopak nedotkne sudcov a prokurátorov. Výnimku pre sudcov predkladatelia odôvodňujú nálezom Ústavného súdu SR, ktorý v minulosti odmietol znižovanie sudcovských miezd.

Budúcoročný rast platov poslancov o niekoľko sto eur by umožnil takzvaný Sulíkov vzorec, ktorý presadil predchádzajúci predseda parlamentu.

Spočíva v tom, že poslancom sa plat vypočítava ako trojnásobok priemernej mzdy s tým, že v závislosti od výšky deficitu sa môže krátiť až o 15 percent.

V tomto roku sa im pre vysoký schodok z roka 2010 kráti o 15 percent, vzhľadom na to, že deficit v roku 2011 pravdepodobne neprekročí päť percent, aj krátenie by malo klesnúť na päť percent. Rezort financií odhadol, že podľa doterajšieho znenia zákona by sa poslanecké platy na budúci rok zvýšili o 652 eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM