Webnoviny - Svet

Iveta Radičová považuje zmenu ústavy za nesystémový krok

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Život I. Radičovej po 4. apríli

Do civilného života sa vráti v stredu 4. apríla, kedy Gašparovič vymenuje druhú vládu Roberta Fica. Ako profesorka sociológie bude pôsobiť na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského, chystá sa tiež prednášať na univerzite v anglickom Oxforde.

Z politiky však Radičová možno neodchádza definitívne, dnes už zosnulému českému exprezidentovi Václavovi Havlovi totiž dala slovo, že pred touto výzvou nezavrie dvere naveky.Novelu ústavy, ktorou sa oklieštili právomoci vlády po vyjadrení nedôvery v parlamente, hodnotí premiérka Iveta Radičová ako nesystémový prvok v slovenskom právnom poriadku.

„Je normálne a prirodzené, že vláda aj po strate dôvery a vyhlásení predčasných volieb môže ešte do nástupu novej vlády prijímať rozhodnutia, ktoré zasahujú do verejných financií, napokon, bolo to možné aj v rámci kompetencií, ktoré nám zostali. Napriek tomu sme to ale neurobili, lebo by som to považovala za nezodpovedné,“ uviedla Radičová pre agentúru SITA.

Obdobie po vyslovení nedôvery, keď kabinet vládol s ústavne okliešteným mandátom, bolo podľa Radičovej náročné.

Pripomenula, že sa medzi výzvy, s ktorými sa musela popasovať, patrili požiadavky lekárov na zvýšenie platov, prijímanie štátneho rozpočtu, kauza Gorila a s ňou súvisiace protesty.

„Pracovný nápor na mňa bol v tomto období ešte väčší, pretože mi pribudla agenda ministerstva obrany,“ hodnotí. Kompetencie v rezorte obrany na premiérku prešli po tom, čo o ministerskú funkciu pre kauzu odpočúvania novinárov prišiel Ľubomír Galko (SaS).

Novelu ústavy parlament prijal po tom, čo Radičovej vláde vyjadril nedôveru pri hlasovaní o zvýšení objemu záruk v eurovale. Prezident Ivan Gašparovič mal síce povinnosť vládu odvolať, ústava mu však neumožňovala poveriť ju výkonom funkcie do vymenovania novej.

Do parlamentu príde premiérka i prezident

Na ustanovujúcej schôdzi parlamentu sa v stredu 4. apríla zúčastní prezident Ivan Gašparovič aj premiérka Iveta Radičová.

Radičová tak využije poslednú možnosť zúčastniť sa na schôdzi parlamentu ako premiérka, keďže okolo poludnia Gašparovič vymenuje druhú vládu Roberta Fica.

Či Radičová alebo Gašparovič pred plénom vystúpia aj s prejavom, podľa šéfky Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Ľubice Pilzovej ani Gašparovičovho hovorcu Mareka Trubača zatiaľ nevedno.

Nabitý program poslancov

Ustanovujúca schôdza sa začne o 10:00 a bude rozdelená do dvoch častí. Na úvod zloží sľub všetkých 150 novozvolených poslancov vrátane dosluhujúcich ministrov, potom predseda snemovne Pavol Hrušovský schôdzu preruší a Gašparovič vymenuje Ficovu vládu, čím automaticky stratí mandát Radičovej kabinet.

Ten svoje funkcie od októbra 2011 vykonáva bez dôvery parlamentu.

Po vymenovaní novej vlády bude schôdza pokračovať sľubom náhradníkov za členov Ficovej vlády. Nasledovať bude vytvorenie mandátového a imunitného výboru, ktorý overí, či boli všetci poslanci do parlamentu riadne zvolení.

Potom si parlament zvolí svojho predsedu a podpredsedov. Napokon poslanci vytvoria ďalšie výbory, zvolia ich vedenie a zadelia poslancov do výborov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM