Ilustračný obrázok k článku Jar je za dverami: Aké sú prognózy podľa AccuWeather a kedy je zvýšená HROZBA búrok?
Zdroj: TASR/DPA

Jar je za dverami: Aké sú prognózy podľa AccuWeather a kedy je zvýšená HROZBA búrok?

Jar je za dverami a mnohí sa na toto ročné obdobie veľmi tešia, dokonca mnohí sa ho priam nevedia dočkať.

Rôzne
Rôzne

Jar je za dverami: Aké sú prognózy podľa AccuWeather a kedy je zvýšená HROZBA búrok?

Jar je za dverami a mnohí sa na toto ročné obdobie veľmi tešia, dokonca mnohí sa ho priam nevedia dočkať.

Ilustračný obrázok k článku Jar je za dverami: Aké sú prognózy podľa AccuWeather a kedy je zvýšená HROZBA búrok?
Zdroj: TASR/DPA

Meteorologická jar sa začína už o necelé dva týždne, takže viacerých iste zaujíma, na akú jar sa môžeme tento rok tešiť.

Meteorologická spoločnosť AccuWeather aj teraz vypracovala dlhodobú prognózu na jar 2022 v Európe. Samozrejme, dlhodobé predpovede treba brať s určitou rezervou, pretože predpovede na obdobie dlhé tri mesiace sú pravdepodobné, ale nie sú stopercentné, informuje iMeteo.sk.

Tím dlhodobých medzinárodných prognostikov spoločnosti AccuWeather už niekoľko týždňov analyzuje kľúčové vzorce v atmosfére, aby čo najpresnejšie predpovedali charakter počasia na marec, apríl a máj.

Na čo sa podľa AccuWeather pripraviť?

Aktívne búrkové línie počas zimy priniesli do oblasti severnej Európy časté zrážky a prognostici očakávajú, že tento trend bude pokračovať aj na jar.

Severné Írsko, Škótsko, Dánsko a severské krajiny by na jar mali počítať s početnejšími búrkami, ktoré prinesú aj výdatnejšie zrážky. Búrlivý charakter počasia však podľa prognostikov nespôsobia rozsiahle škody spôsobené silným vetrom.

Vyhliadka počasia v strednej Európe

Prognostici z AccuWeather tvrdia, že stred kontinentu, vrátane Slovenska, môže očakávať skôr miernu jar bez obzvlášť dlhých období vlhkého alebo suchého počasia.

„V strednej Európe hrozí aj niekoľko búrkových situácií, pričom nie je vylúčené, že by sa v priebehu sezóny nemohlo vyskytnúť niekoľko nepriaznivých poveternostných udalostí,“ prináša detaily predpovede iMeteo.

Zvýšená hrozba búrok je v tejto oblasti pravdepodobná najmä počas mája.

Búrky sú aktívne už túto zimu ako ukázala nedávna situácia v Poľsku, kde sa vyskytli aj tornáda. Podobné situácie môžu nastať aj na jar.

Na jar si vraj počkáme

Na teplé jarné počasie si ešte na Slovensku budeme musieť počkať. Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) SR.

„Teplé dni nečakajte, na juhu bude zväčša päť až deväť stupňov Celzia, na severe sa prechodne vyskytnú aj celodenné mrazy a pribudne aj snehová pokrývka. V noci v dolinách počítajte s teplotou miestami aj pod mínus desať stupňov Celzia,“ tvrdia meteorológovia.

Vysvetľujú, že silné západné prúdenie, ktoré prinášalo do našej oblasti hlboké tlakové níže a víchrice, ale aj teplý vzduch, sa už skončilo. Situáciu začína podľa SHMÚ ovplyvňovať mohutná tlaková výš, ktorá sa zo západnej presunie nad severnú Európu.

Po jej okraji k nám bude do konca februára od severozápadu, neskôr severovýchodu až východu prúdiť chladný vzduch, priblížil. „Tlaková výš v našej oblasti začiatkom marca zoslabne, no rýchlo ju nahradí ďalšia a situácia s chladným severovýchodným prúdením sa tak s veľkou pravdepodobnosťou zopakuje,“ uvádza SHMÚ.

Môže vás zaujať

Zdroj: TASR/iMeteo.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín