Zo Slovenska

Je DERAVÁ ako ementál? Vládna sieť Govnet vraj NIE JE poriadne zabezpečená!

Vláda vzala na vedomie informáciu o pretrvávajúcich problémoch siete Govnet.

Ilustračný obrázok k článku Je DERAVÁ ako ementál? Vládna sieť Govnet vraj NIE JE poriadne zabezpečená!
Zdroj: Pexels.com

Vláda v stredu vzala na vedomie informáciu o pretrvávajúcich bezpečnostných problémoch súvisiacich s vládnou sieťou Govnet. Materiál predložil vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý má do 4. mája obnoviť nad vládnou sieťou bezpečnostný dohľad za súčinnosti ministra informatizácie Richarda Rašiho (Hlas-SD).

Kabinet zároveň v uznesení odporúča vedúcemu Úradu vlády SR, riaditeľovi Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) a ministrovi informatizácie zabezpečiť bezpečnostné previerky osôb podieľajúcich sa na správe Govnetu.

Čo to vlastne je?

Raši po rokovaní vlády priblížil, že Govnet má na starosti okrem iného komunikáciu medzi ministerstvami a orgánmi verejnej moci. Komunikácia je utajená a slúži aj na ochranu bezpečnosti štátu. Po nástupe predchádzajúcej vlády dala bývalá vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) podľa neho odstrániť „nejaké škatule, ktoré našla namontované na vládnej sieti“.

„Upozorňovali sme ju, že odstraňuje niečo, čo chráni bezpečnosť vládnej komunikačnej siete Govnet. Tie škatule boli v skutočnosti bezpečnostné sondy, ktoré mali chrániť Govnet,“ podotkol Raši.

Odstránené sondy

Obvinil bývalých premiérov Igora Matoviča (hnutie Slovensko), Eduarda Hegera (Demokrati) a Ľudovíta Ódora, že o situácii vedeli a nekonali.

Raši tvrdí, že po odstránení sond evidovali útoky a únik informácií.

„Na základe vyhodnotenia informácií sa zváži pokračovanie riešenia tejto demontáže orgánmi činnými v trestnom konaní,“ povedal.

Zvýšenie ochrany na pôvodnú úroveň prebieha podľa Rašiho na dennodennej báze. Robí na tom Vojenské spravodajstvo aj NASES.

„Chcem ubezpečiť, že táto vláda bude robiť všetko pre to, aby bola bezpečnosť Slovenska aj komunikačnej siete, ktorú zdieľajú všetci občania, zabezpečená v najvyššom možnom bode a leveli,“ uviedol štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM