Ilustračný obrázok k článku Je hanba s ním sedieť vo vláde, povedal Sulík o Matovičovi. Ten mu odkázal, že TLIACHA!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Je hanba s ním sedieť vo vláde, povedal Sulík o Matovičovi. Ten mu odkázal, že TLIACHA!

SaS už nie je súčasťou koalície.

Správy Politika
Správy Politika

Je hanba s ním sedieť vo vláde, povedal Sulík o Matovičovi. Ten mu odkázal, že TLIACHA!

SaS už nie je súčasťou koalície.

Ilustračný obrázok k článku Je hanba s ním sedieť vo vláde, povedal Sulík o Matovičovi. Ten mu odkázal, že TLIACHA!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na stredajšie (13. 7.) rokovanie vlády však ministri zo strany plánujú ísť. Sulík deklaroval, že liberáli majú záujem na dovládnutí súčasnej vlády. Žiadajú však prepracovanie koaličnej zmluvy, ktorá bola podľa Sulíka viackrát porušovaná.

Podajú demisiu

„Opustili sme koalíciu a z toho vyplýva, že naši štyria ministri podajú demisiu, ale spravia to až koncom augusta, a to preto, lebo chcem dať čas a šancu novým rokovaniam. Potom netreba hore-dole podávať demisie. Ak rokovania nebudú úspešné alebo ak k nim nedôjde, tak 31. augusta podáme demisiu tak, ako sme avizovali,“ ozrejmil Sulík.

Priznal, že SaS sebe aj partnerom vytvára priestor na rokovania aj tým, že ešte nešpecifikovala svoje požiadavky, o ktorých hovorila minulý týždeň. Ak bude zo strany partnerov záujem, SaS je pripravená rokovať.

Nepovedal, či sú liberáli ochotní ustúpiť z požiadavky na odchod ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády, ak by deklaroval, že zmení svoj spôsob fungovania. Označil to za hypotetickú otázku.

„Nemáme záujem o predčasné voľby, chceme, aby sa toto volebné obdobie normálne skončilo. Len treba napísať novú koaličnú zmluvu,“ poznamenal s tým, že súčasná koaličná dohoda bola viackrát porušovaná.

Matovič gniavi krajinu

Odmieta, že by šlo o snahu SaS začať s predvolebnou kampaňou. Koalíciu SaS podľa jeho slov neopustila pre snahy o posilnenie svojho postavenia, ale preto, lebo sa v nej ďalej fungovať nedalo.

„Je hanba s ním sedieť na vláde. Je hanba, ako jeden človek gniavi krajinu,“ povedal Sulík na adresu Matoviča.

V súvislosti s novou koaličnou zmluvou už minulý týždeň avizoval požiadavku prepracovať ju na základe aktuálnych politických reálií. „Volebné výsledky nie sú vytesané do kameňa. To, čo je dôležitejšie, je počet poslancov, ktorými strana disponuje,“ uviedol.

Podotkol, že hnutie OĽANO disponuje aktuálne 48 poslancami a strana SaS ich bude mať po demisii jej ministrov v pléne 20. Klub SaS totiž počas volebného obdobia posilnili viacerí zákonodarcovia, ktorí odišli zo strany Za ľudí aj spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

Hegerovi sa nepáčilo zverejnenie listu

Sulíka mrzí, že premiér Eduard Heger (OĽANO) reagoval negatívne na zverejnenie listu, ktorý mu SaS adresovala. Sulík to nepovažoval za problém, keďže list neobsahoval nič dôverne ani nové. Ak by však vedel, že to premiér bude takto vnímať, zrejme by ho nezverejnil.

„List nie je sumár našich požiadaviek, ale zhrnutie toho, čo sa udialo. Je to odôvodnenie nášho rozhodnutia,“ vysvetlil s tým, že v ňom zároveň načrtli možnosti ďalšieho fungovania. Pripomenul výhrady strany k fungovaniu Matoviča. Hovorí o rozvrate verejných financií, hlasovaní s fašistami v pléne Národnej rady SR, chaotickom fungovaní a ďalších negatívach.

Čo nové v politike?

Tliachaniny

Posted by Igor Matovic on Tuesday, July 12, 2022
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín