Webnoviny - Svet

Johannesburg chce vstúpiť do BRIC

WEBNOVINY.SK

Prezident Juhoafrickej republiky Jacob Zuma Foto: SITA PEKING 26. augusta (WEBNOVINY) – Južná Afrika má eminentný záujem vstúpiť do zoskupenia BRIC, ktoré reprezentuje štyri najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky sveta. Záujem o pripojenie sa k Brazílii, Rusku, Indii a Číne vyjadril počas stredajšej návštevy Pekingu juhoafrický prezident Jacob Zuma. Ten poukázal na ohromný potenciál združenia do budúcnosti a členstvo Juhoafrickej republiky (JAR) v ňom by tak zvýšilo jej politický a ekonomický význam. Líder JAR v tejto súvislosti poukázal na fakt, že členom BRIC nie je žiadna africká krajina. Naše členstvo v BRIC by znamenalo zapojenie a reprezentáciu celého afrického kontinentu s viac ako jednou miliardou ľudí, dodal Zuma, ktorý za vstup svojej krajiny už loboval vo všetkých štyroch krajinách.

Zuma počas končiacej sa návštevy Číny podpísal množstvo obchodných a politických dohôd medzi oboma krajinami vrátane strategického partnerstva a memoranda o porozumení. To sa okrem iného týka energetiky, ťažby nerastných surovín či dopravy.

Krajiny BRIC reprezentujú 25 percent územia celého sveta a 40 percent obyvateľstva, pričom zakladajúci summit sa konal v roku 2009 v ruskom Jekaterinburgu. Cieľom štyroch krajín je zjednotiť svoje záujmy a postoje a výrazne tak ovplyvňovať ekonomické a finančné smerovanie sveta.

SITA/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM