MI Zo Slovenska

K pápežovi sa predsa len dostanú aj nezaočkovaní. Kde presne?

Ani túžba stretnúť sa s pápežom nepresvedčila veľa slovenských veriacich, aby sa kvôli tomu dali zaočkovať. Teraz majú možnosť dostať sa k nemu aj tak.

Ilustračný obrázok k článku K pápežovi sa predsa len dostanú aj nezaočkovaní. Kde presne?
Zdroj: TASR/AP

Maďarská vláda oznámila, že počas omše s pápežom Františkom 12. septembra na budapeštianskom Námestí hrdinov nebudú maďarské orgány vyžadovať od účastníkov očkovací preukaz.

Prísť môže ktokoľvek, vrátane neočkovaných Slovákov. Mnohé slovenské farnosti sa toho už chytili.

Len príďte!

V Maďarsku je už zaočkovaných zhruba 60 percent populácie a tak si krajina môže dovoliť aj také gesto, ako upustiť od dodržiavania prísnych protipandemických opatrení počas návštevy pápeža. Maďarská vláda dokonca nenamieta, že na omšu 12. septembra v Budapešti sa chystajú aj zástupy slovenských nezaočkovaných veriacich.

„Na verejné podujatia eucharistického kongresu maďarská vláda srdečne očakáva každého návštevníka. Čím ich bude viac, tým bude väčšia radosť," reagoval na túto informáciu hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács pre TASR.

Trochu to pôsobí dojmom, akoby sa maďarská vláda týmto krokom snažila tromfnúť Slovensko v účasti veriacich na stretnutí s pápežom. V Budapešti sa totiž František zdrží len pár hodín, zatiaľ čo na Slovensko príde až na tri dni. V zákulisí sa špekuluje, že to má aj politické pozadie, čo však Budapešť odmieta.

Viac o pápežovej ceste

Celé autobusy

Ak teda slovenskí veriaci odmietajúci vakcínu proti Covidu-19 chcú vidieť pápeža na vlastné oči, ich jedinou šancou je vycestovať za ním do Budapešti. Mnohé farnosti na Slovensku im to aj uľahčia a zorganizujú pre nich autobusové zájazdy. Mali ich byť desiatky.

„Viaceré idú napríklad z Farnosti Moldava nad Bodvou, tiež z maďarského dekanátu Košickej Eparchie a zo Šamorínskeho dekanátu,“ uviedol pre Denník N hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

Na druhej strane, všetci, ktorí sa podujmú na takýto „výlet“ musia počítať aj s následkami. V prvom rade sa na hromadnom podujatí s veľkým počtom neočkovaných ľudí môžu nakaziť. Potvrdilo sa to napríklad počas futbalového šampionátu v Londýne, kde sa na štadióne Wembley infikovalo koronavírusom asi 3400 divákov.

Maďarský virológ Ernő Duda to pre Denník N z tohto dôvodu označil za nešťastné rozhodnutie, ktoré je hlavne politické. Ak už niekto chce vycestovať za pápežom do Budapešti, odporúča nasledovné:

„Okrem nosenia rúška a dodržiavania odstupu je dobré, ak ľudia nespievajú veľmi hlasno a nezdržiavajú sa pri ľuďoch, ktorí spievajú veľmi hlasno,“ hovorí virológ.

Nezaočkovaní ľudia po návrate z Maďarska tiež musia nastúpiť do povinnej karantény, ktorú môžu ukončiť len na piaty deň po negatívnom PCR teste.

Vývoj pandémie

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM