Webnoviny - Svet

Kamionisti odchádzajú z Rožňavskej, úplne nekončia

WEBNOVINY.SK

Jaroslav Polaček Foto: SITA

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Autodopravcovia sa rozhodli ukončiť protestnú akciu na Rožňavskej ulici v Bratislave. Ako pre agentúru SITA povedal predstaviteľ Únie autodopravcov Slovenska Jaroslav Polaček, kamióny by mali uvoľniť ulicu približne do polnoci. Malí a strední autodopravcovia, ktorí od rána 7. januára takýmto spôsobom protestovali proti podmienkam fungovania mýtneho systému, sa rozhodli ukončiť akciu na základe výsledkov dnešného rokovania na Úrade vlády SR. Ako ďalej médiá a kamionistov stojacich piaty deň na Rožňavskej ulici informoval Polaček, že sa potvrdilo to, čo únia tvrdila od začiatku – teda, že mýto nie je pripravené. Únii je pritom ľúto, že premiér Robert Fico o tom nebol dostatočne informovaný.

Únia autodopravcov Slovenska podľa Polačka nekončí. „Neznamená to, že máme dobojované, požiadavky boli čiastočne splnené.“ Avizoval, že vo štvrtok sa uskutoční zasadnutie Výboru Národnej rady SR pre hospodársku politiku, na ktorom sa zúčastní aj minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny a zástupcovia kamionistov. Únia tiež požiadala o zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR s cieľom doriešiť všetky sporné problémy elektronického mý­ta.

Zástupca Únie autodopravcov Slovenska Jaroslav Polaček ďalej kamionistov na Rožňavskej informoval, že na základe ich aktivít a následných rokovaní premiér dnes na Úrade vlády SR oznámil zníženie spotrebnej dane z nafty do konca januára zo súčasných 0,481 eura na 0,391 eura za liter nafty, tiež pribudne 242 spoplatnených úsekov na diaľniciach, rýchlocestách aj cestách I. triedy, do konca júna bude umiestnené dopravné značenie na začiatku a konci spoplatnených úsekov, od 14. januára do 31. januára budú pozastavené platby za všetky cesty 1. triedy. Polaček poďakoval všetkým dopravcom, vodičom kamiónov, ktorí sa zapojili do protestu. Kamionisti nie sú tí, ktorí chceli eskalovať napätie, sú to ľudia, ktorí chceli rokovať a byť informovaní a zároveň informovať o chybách a dať návrhy na ich odstránenie, povedal.

Podporu dopravcom okrem iného dnes večer vyjadrili stovky vodičov osobných áut pomalou jazdou so zapnutými smerovkami a trúbením na hlavných cestách Bratislavy – napríklad petržalskej Einsteinovej ulici či na Rožňavskej ulici a Trnavskej ceste.

Blokádu ukončili aj autodopravcovia v Košiciach

Protestnú akciu proti mýtnemu systému ukončili už aj protestujúci autodopravcovia v Košiciach, s protestnou akciu sa v utorok nepočíta. Pre agentúru SITA to potvrdil starosta košickej mestskej časti Krásna Marek Kažimír. Autodopravcovia tak nasledovali „kolegov“ v Bratislave, ktorí by mali postupne odchádzať z Ružinovskej ulice. Tí sa rozhodli ukončiť protestnú akciu na základe výsledkov dnešného rokovania na Úrade vlády SR. Protesty následne ukončili aj v ďalších mestách. Košickí autodopravcovia si teraz počkajú na to, či premiér Robert Fico splní sľuby, ktoré dnes dal. Ak sa tak nestane, sú údajne pripravení na ďalšie protestné akcie. Dnes ich viac ako stovka blokovala celú Južnú triedu. Podporiť ich prišlo viac ako 550 občanov, ktorí sa zároveň podpísali na petičné hárky. Medzi protestujúcich prišiel aj starosta košickej mestskej časti Barca František Krištof a primátor mesta František Knapík. Petičné hárky by mal starosta Kažimír poslať predstaviteľovi Únie autodopravcov Slovenska Jaroslavovi Polačekovi.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM